Badania ziemi na cmentarzu w Trzebini. Naukowcy sprawdzają, czy jest stabilna

Rozpoczęły się badania, które mają określić, co dzieje się pod powierzchnią ziemi w Trzebini. To właśnie tam we wtorek (20.09) zapadła się ziemia. Zdarzenie miało miejsce na cmentarzu, a lej pochłonął około 40 nagrobków. Na razie nie wiadomo, kiedy nekropolia zostanie otwarta. Sprawę bada prokuratura.

Jak mówił rzecznik Spółki Restrukturyzacji Kopalń Wojciech Jaros, cmentarz parafialny w Trzebini pozostanie zamknięty co najmniej do 1 listopada. Dodał, że biegły ocenił, że na razie nie będzie możliwości przeprowadzenia ekshumacji uszkodzonych lub zniszczonych grobów.

W czwartek (22.09) rodziny osób pochowanych w zniszczonych nagrobkach mają spotkać się z przedstawicielami Kościoła. Wypracowane ma być wspólne stanowisko dotyczące tego, co dalej zrobić ze szczątkami. Wśród propozycji pojawia się odbudowa nagrobków, ale też stworzenie wspólnej mogiły. Burmistrz Trzebini podkreślił, że bez względu na wybrany wariant oczekuje od Spółki Restrukturyzacji Kopalń, że ta podejmie się realizacji zadania.