Prezydent Rosji nieobecny na szczycie G20 w Delhi

Prezydent Rosji, Władimir Putin, poinformował telefonicznie premiera Indii, Narendrę Modiego, że nie weźmie udziału w tegorocznym szczycie G20, który odbędzie się w stolicy Indii, Delhi, w dniach 9–10 września.

Zamiast niego na szczycie obecny będzie rosyjski minister spraw zagranicznych, Siergiej Ławrow.

Gospodarzem tegorocznego szczytu G20, który zrzesza 19 najbogatszych krajów świata oraz Unię Europejską, są Indie. Władze indyjskie podały w oświadczeniu, że podczas rozmowy telefonicznej obaj przywódcy omówili szereg kwestii o charakterze regionalnym i globalnym.

Chociaż oficjalnym powodem nieobecności Putina jest „napięty harmonogram”, świat zastanawia się, czy nie ma to związku z trwającym konfliktem na Ukrainie. Wojna na Ukrainie od dłuższego czasu wpływa na relacje międzynarodowe, co jest widoczne także podczas rozmów w ramach G20. Szczególnie, że w oczekiwaniach analityków tematem rozmów podczas szczytu ma być właśnie inwazja Rosji na Ukrainę, a na szczycie obecni będą przywódcy takie jak prezydent USA Joe Biden czy premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak.

Ciekawostką jest fakt, że w zeszłym tygodniu Putin uczestniczył w szczycie Brics za pośrednictwem wideokonferencji. Wybór takiej formy uczestnictwa miał na celu uniknięcie ryzyka aresztowania w związku z wydanym przez Międzynarodowy Trybunał Karny nakazem aresztowania prezydenta Rosji za domniemane zbrodnie wojenne na Ukrainie.

W odpowiedzi na decyzję Putina, Indie wyraziły zrozumienie i podziękowały za wsparcie w inicjatywach podczas sprawowania przez Delhi przewodnictwa w G20. Z kolei Rosja zwróciła uwagę na ścisłą współpracę z Indiami w kontekście przewodnictwa Rosji w Brics, które rozpocznie się od nowego roku.

Oświadczenie Rosji podkreśliło, że relacje rosyjsko-indyjskie rozwijają się w duchu “szczególnie uprzywilejowanego partnerstwa strategicznego”.

Nieobecność Putina na szczycie G20 jest bez wątpienia istotnym sygnałem dla społeczności międzynarodowej, która z niecierpliwością obserwuje rozwijającą się sytuację na świecie.