Trzebinia. Na cmentarzu zapadła się ziemia. Wiele grobów zniszczonych.

Na cmentarzu w Trzebini (Małopolskie) zapadła się ziemia. Uszkodzonych zostało ok. 50 grobów. To nie pierwszy przypadek w tym rejonie. Straż pożarna zabezpieczyła miejsce Po południu zbierze się sztab kryzysowy.

Rano otrzymaliśmy zgłoszenie o tym, że w Trzebini, w powiecie chrzanowskim, na cmentarzu przy ulicy Jana Pawła II zapadła się ziemia. W wyniku tego zawaliska powstał lej o głębokości 10 metrów i średnicy 20 metrów – powiedział Bogusław Szydło z zespołu prasowego małopolskiej Państwowej Straży Pożarnej.

W związku z powstającymi w Trzebini zapadliskami w urzędzie miasta zwołano posiedzenie lokalnego sztabu kryzysowego. Wśród proponowanych rozwiązań problemu pojawiło się odwodnienie zagrożonych terenów. Ich właściciele jednak nie wyrażają na takie prace zgody.

– Jako gmina nie możemy na tę chwilę zrobić za wiele, co bardzo mnie niepokoi. Na siły natury nie mamy jednak żadnego wpływu. Zadeklarowałem pomoc w przekonaniu mieszkańców do wyrażenia zgody na prace odwadniające, które chce realizować Spółka Restrukturyzacji Kopalń. To wydaje się obecnie najpilniejszym zadaniem – ocenił burmistrz Trzebini Jarosław Okoczuk.

Dodał, że trwają badania hydrogeologiczne. Na zagrożonych terenach planowane są ponadto prace z wykorzystaniem georadaru.