Kradł metalowe elementy nieczynnej stacji kolejowej. “Wpadł” przez monitoring

Funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei (SOK) z Węglińca, korzystając z zaawansowanego systemu monitoringu wyposażonego w czujnik ruchu, ujawnili i zatrzymali złodzieja kradnącego metalowe elementy z nieczynnej linii kolejowej. Całe zdarzenie miało miejsce na trasie Zebrzydowa – Ławszowa, gdzie kamera zainstalowana przez straż uchwyciła nielegalne działania sprawcy.

 

Dzięki czujności operatora monitoringu, zarejestrowano moment, w którym nieznany mężczyzna dokonywał demontażu metalowych elementów z torowiska. Na nagraniu widać, jak sprawca systematycznie wykręca śruby mocujące szyny, co skłoniło dyżurnego do natychmiastowego wezwania patrolu na miejsce przestępstwa.

Patrol SOK szybko dotarł na wskazane miejsce i zatrzymał 26-letniego mieszkańca gminy Osiecznica, który w momencie ujęcia posiadał przy sobie skradzione śruby i wkręty o łącznej wadze około 40 kg. Złodziej usłyszał zarzuty usiłowania kradzieży oraz dewastacji infrastruktury kolejowej.

Odzyskane elementy, będące własnością Zakładu Linii Kolejowych PKP Polskie Linie Kolejowe w Legnicy, zostały przekazane przedstawicielowi spółki.

Dalsze działania w sprawie prowadzi lokalny komisariat policji w Nowogrodźcu, który będzie dążył do pełnego wyjaśnienia motywów działania złodzieja. Mimo że kradzież nie wpłynęła na bezpieczeństwo ruchu kolejowego, jest to przestępstwo mające znaczący wpływ na koszty utrzymania i naprawy infrastruktury kolejowej.