Wspomnienie dzieł łódzkiej Caritas podczas jubileuszu archidiecezji

“To jest czas, żeby zerknąć na to, co za nami” – powiedział, wspominając dokonania łódzkiej Caritas jej rzecznik Tomasz Kopytowski. Podczas trwających obchodów jubileuszu stulecia archidiecezji przypomniano dzieła i znaczenie tej kościelnej organizacji charytatywnej.

Rzecznik podkreślił dokonania łódzkiej Caritas w kontekście działalności wszystkich organizacji charytatywnych, które pracowały w mieście i regionie od 1932 roku, kiedy to powstawała, wtedy jeszcze diecezjalna, Caritas.

“To jest czas, żeby zerknąć na to, co za nami, widząc cały piękny dorobek na polu charytatywnym księży, pastorów, księży prawosławnych oraz Żydów, którzy mieszkali w ówczesnej Łodzi i działali ramię w ramię na rzecz tych, którzy potrzebują pomocy” – podkreślił Kopytowski.

Było to nawiązanie do słów wypowiedzianych przez metropolitę łódzkiego abp Grzegorza Rysia przy okazji rozpoczętego na początku grudnia jubileuszu archidiecezji: “Trzeba patrzeć na nasze korzenie i trzymać się tych korzeni”. Metropolita tłumaczył, jak – w tym znaczeniu – ważna jest przyszłość. “Jubileusz jest też szansą na nowy początek, na nowe otwarcie na bazie tego, co wypracowały poprzednie pokolenia” – powiedział z okazji jubileuszu metropolita łódzki.

Przypominając słowa arcybiskupa, rzecznik łódzkiej Caritas odniósł się do jej obecnej roli. “Dziś jesteśmy w samym środku kwestii społecznej” – powiedział Kopytowski i zacytował fragment listu papieża Franciszka przesłanego z okazji jubileuszu stulecia archidiecezji łódzkiej: “Zobaczcie wokół siebie ludzi samotnych, chorych, starszych, zobaczcie bezdomnych, wykorzystywanych i uzależnionych” – przypomniał przesłanie papieża Franciszka rzecznik łódzkiej Caritas.

Podczas sobotniej mszy w podzięce za dzieła Caritas archidiecezji łódzkiej metropolita łódzki przypomniał o wystawionej na próbę wierze Elżbiety i Zachariasza, rodziców świętego Jana Chrzciciela.

“Bóg ogłasza nam takie słowo obietnicy, że stanie się to, co jest niemożliwe” – podkreślił arcybiskup Ryś.

Caritas, wtedy diecezji łódzkiej, utworzono 88 lat temu. Reaktywowano ją w roku 1990. Pierwszym dyrektorem łódzkiej Caritas po jej odnowieniu był obecny proboszcz archikatedry ksiądz prałat Ireneusz Kulesza. Teraz szefem archidiecezjalnej Caritas jest ksiądz Andrzej Partyka.