Władimir Putin na Światowym Szczycie Pasa i Szlaku Xi Jinpinga: wzmacnianie sojuszu Chin i Rosji

Rosyjski przywódca Władimir Putin uczestniczył w wyjątkowym spotkaniu na światowym szczycie w Pekinie, na którym podkreślano rosnącą solidarność między Chinami a Rosją. Spotkanie, zorganizowane z okazji 10. rocznicy Inicjatywy Pasa i Szlaku (BRI), zostało zorganizowane przez prezydenta Chin Xi Jinpinga.

Putin był gościem honorowym, a na szczycie zgromadziło się ponad 130 przywódców i urzędników z różnych krajów. To wydarzenie miało miejsce w kontekście rzadkich wyjazdów Putina za granicę od czasu inwazji na Ukrainę w lutym ubiegłego roku. Poza rosnącą izolacją dyplomatyczną, Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) wydał nakaz aresztowania Putina w związku z zarzutami dotyczącymi rzekomych zbrodni wojennych na Ukrainie. Jednakże mało prawdopodobne jest aresztowanie Putina w Chinach, ponieważ Pekin nie jest stroną statutów MTK, a stosunki między Putinem a Xi są znane ze swojej bliskości.

Spotkanie w Pekinie rozpoczęło się ceremonią otwarcia w Wielkiej Sali Ludowej. Putin wszedł na czerwony dywan razem z Xi Jinpingiem, a obaj liderzy wkroczyli do sali ramie w ramię przed pozostałymi przywódcami. Putin zajął także pierwsze miejsce obok chińskiego prezydenta podczas grupowego zdjęcia, a następnie jako drugi po Xi Jinpingu wygłosił przemówienie. Po spotkaniu dwustronnym, które trwało trzy godziny, Putin wyraził wsparcie dla Inicjatywy Pasa i Szlaku Xi oraz pochwalił Chińczyków za ich osiągnięcia.

Inicjatywa BRI, w ramach której Chiny zainwestowały około biliona dolarów w projekty inwestycyjne i infrastrukturalne na całym świecie, stanowiła główny temat dyskusji. Putin deklarował, że projekt ten jest “zgodny z rosyjskimi ideami” i podkreślił “przyjaźń bez ograniczeń” między Rosją a Chinami. Projekt BRI ma na celu promowanie współpracy i rozwoju gospodarczego oraz rozbudowę wspólnoty krajów rozwijających się Globalnego Południa.

Obecność Putina na szczycie podkreśla obawy, że Chiny i Rosja tworzą własny blok, który ma konkurować z Zachodem. Obydwa kraje publicznie sprzeciwiają się “globalnej hegemonii” USA i nawołują do stworzenia “wielobiegunowego” świata.

Xi Jinping kontynuował podkreślanie znaczenia Inicjatywy Pasa i Szlaku, określając ją jako sposób na postęp i rozwój. Jednocześnie potępił “konfrontację ideologiczną, rywalizację geopolityczną i politykę blokową”, jednostronne sankcje oraz “oddzielenie” łańcuchów dostaw, co jest często krytykowane przez Chiny jako wynik działań Stanów Zjednoczonych.

Mimo że Inicjatywa BRI była chwalona za pobudzanie rozwoju w wielu krajach, to jednak spotkała się także z krytyką z powodu zadłużenia kredytobiorców, negatywnego wpływu na środowisko i korupcji. W trakcie swojego przemówienia Xi Jinping przedstawił plan rozwoju BRI, który obejmuje promowanie mniejszych projektów, ekologicznego rozwoju oraz budowanie uczciwości.

Szczyt w Pekinie zgromadził głównie kraje z Afryki, Azji Południowo-Wschodniej i Ameryki Południowej, a także innych przywódców świata, takich jak premier Węgier Viktor Orban oraz przedstawiciele afgańskiego rządu talibów.