W szpitalu w wszczepiono najmniejszy stymulator serca

Najmniejszy na świecie stymulator serca, urządzenie wielkości paznokcia, wszczepiono pacjentce w Centrum Kardiologii Inwazyjnej Elektroterapii i Angiologii, które w budynku oświęcimskiego szpitala prowadzi GVM Carint – podało w piątek starostwo oświęcimskie.

Zdaniem kardiolog dr Agnieszki Czunko, stymulator serca typu Micra to skok technologiczny w miniaturyzacji urządzeń kardiologicznych.

 

„Urządzenie wszczepia się bezpośrednio do prawej komory serca. Nie trzeba przy tym otwierać klatki piersiowej; wystarczy niewielkie nacięcie w żyle udowej. Rozrusznik jest 10 razy mniejszy od standardowego. Waży mniej niż 2 gramy i bardziej przypomina kapsułkę leku niż układ stymulujący. System Micra można zastosować u każdego, ale jest jedynym ratunkiem dla osób bez tradycyjnego dostępu naczyniowego lub po przebytych powikłaniach infekcyjnych” – powiedziała cytowana w komunikacie dr Czunko.

 

Jak podkreśliła, największą zaletą rozrusznika jest, że skutecznie stymuluje serce bez konieczności implantacji elektrod. „To sprawia, że ryzyko ewentualnych powikłań jest mniejsze o prawie 50 proc., a mikroskopijnej wielkości bateria pozwala działać urządzeniu do 12 lat” – wyjaśniła.

 

Pacjent z wszczepionym urządzeniem może być poddany badaniu rezonansem magnetycznym. Okres pobytu w szpitalu jest standardowy, ale czas rekonwalescencji znacznie krótszy. Nie ma też problemów związanych z gojeniem rany chirurgicznej.

 

„Stymulator Micra nie jest urządzeniem, które na dzień dzisiejszy może w pełni zastąpić stymulatory tradycyjne. Stosuje się go w ściśle określonych wskazaniach, jak u naszej pacjentki, z powodu niedrożności układu żylnego” – zaznaczył ordynator oddziału kardiologicznego GVM Carint w Oświęcimiu Witold Żmuda.

 

Oddział kardiologiczny GVM Carint w Oświęcimiu działa od 12 lat. Wykonuje wszystkie typy zabiegów kardiologicznych.

 

Oświęcimski szpital im. św. Maksymiliana Kolbego dysponuje ok. 530 łóżkami na kilkunastu oddziałach, a także ponad 20 poradniami specjalistycznymi. (