Northvolt wybuduje na Wybrzeżu fabrykę modułów bateryjnych.

Na polskim Wybrzeżu powstanie zakład produkcyjny oraz inżynierskie centrum badawczo-rozwojowe modułów bateryjnych szwedzkiej firmy Northvolt – poinformowało w piątek Centrum Informacyjne Rządu. Powstanie nawet 500 nowych miejsc pracy.

„Na polskim Wybrzeżu powstanie wysoce zautomatyzowany i nowoczesny zakład produkcyjny oraz inżynierskie centrum badawczo-rozwojowe modułów bateryjnych, systemów magazynowania energii oraz procesów i technologii produkcyjnych” – podało CIR.

 

Zaznaczono, że wytwarzane produkty będą kompleksowym rozwiązaniem do magazynowania energii oraz zastosowań przemysłowych, m.in. w specjalistycznych pojazdach i maszynach górniczych. Produkcja ruszy w 2022 roku.

 

„W ramach nowego projektu powstanie nawet 500 nowych miejsc pracy” – zapowiedział rząd.

 

Szwedzka spółka Northvolt powstała w 2016 r.; ma siedzibę w Sztokholmie. Zatrudnia ponad 1 tys. pracowników. Specjalizuje się m.in. w rozwiązaniach w zakresie baterii i akumulatorów i tzw. inteligentnej diagnostyki. Jej misją jest „stworzenie najbardziej ekologicznego ogniwa na świecie, o minimalnym śladzie węglowym”.

 

Inwestycje Northvolt wpisują się w projekt unijnej tzw. Inicjatywy Bateryjnej, w której uczestniczy m.in. Polska.