Trwa Narodowy Kongres Nauki. Przygotowywana jest Ustawa 2.0 dotycząca zmian w szkolnictwie wyższym

W Krakowie kilka tysięcy osób bierze właśne udział w trwającym Narodowym Kongresie Nauki. Środowiska akademickie i politycy omawiają plany zmian w ustawie o szkolnictwie wyższym i nauce. 

Jak informuje Ministerstwo Szkolnictwa Wyższego i Nauki, w Krakowie odbywa się właśnie Narodowy Kongres Nauki. MSWiN planuje zmiany w szkolnictwie wyższym. Od października 2016 roku do czerwca 2017 roku trwała debata środowiskowa, a trwający właśnie kongres ma być jej podsumowaniem.

Ta ustawa bardzo szeroko poszerza autonomię uczelni. Nasze uczelnie muszą być autonomiczne, co jednak nie znaczy, że mają być odizolowane czy oderwane od otoczenia. Wszyscy mamy poczucie, że powinniśmy jak najszerzej otworzyć się na otoczenie, na oczekiwania społeczne. “Konstytucja dla nauki” zdecydowanie zwiększa autonomię uczelni. Bo tylko prawdziwa autonomia pozwoli uczelniom elastycznie reagować i kształtować swoją misję, strukturę i działalność zgodnie z własnymi potrzebami, ambicjami i marzeniami. Tylko autonomia pozwala uszanować i wykorzystać fakt, jak bardzo świat akademicki jest wewnętrznie zróżnicowany i bogaty. Trzeba tę różnorodność i bogactwo wydobyć na wierzch.

Jarosław Gowin, minister szkolnictwa wyższego i nauki

Środowiska akademickie wraz z ministerstwem pracują nad nowymi regulacjami i ustawą, tzw. “Konstytucją dla nauki”, zwaną też “Ustawą 2.0”. Obecne projekty stawiają na prowadzenie badań i tworzenie uniwersyteckich ośrodków badawczych. Do tej pory odbyło się już wiele debat i konsultacji na ten temat. Dziewięć ośrodków akademickich w kraju prowadziło też konferencje, na których omawiano dotychczasowe ustalenia w sprawie planowanych zmian i tworzono kolejne projekty.

Podczas NKN zostaną zaprezentowane dotychczasowe założenia zmian w zakresie szkolnictwa wyższego i nauki. Trwający teraz kongres ma być nie tylko podsumowaniem dotychczasowych konferencji i debat, lecz także początkiem dwumiesięcznego okresu konsultacji. W tym czasie będzie można zgłaszać wszelkie uwagi dotyczące proponowanych zmian. 

Po tym czasie, projekt nowej ustawy zostanie zgłoszony w rządzie. Po wejściu ustawy w życie, uczelnie będą miały rok na przygotowanie nowego statutu.