Stawki podatku od nieruchomości w 2023 r. podniosło 92 proc. gmin w Polsce

Stawki podatku od nieruchomości w 2023 r. podwyższyło 92 proc. gmin w Polsce – oceniają analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego, powołując się na własne obliczenia.

„Większość gmin zdecydowała się na podniesienie stawek podatku w 2023 r. Podwyżkę wprowadziło 92 proc. gmin w kraju. To więcej niż w poprzednich latach (odsetek ten wynosił 88 proc. w 2022 r. i 70 proc. w 2021 r.) Podwyższona inflacja zachęciła samorządy do aktualizowania wartości opodatkowania dla utrzymania wpływów budżetowych w podobnej proporcji do lat ubiegłych” – napisano.

PIE pisze, że tempo wzrostu opłat za nieruchomości w 2023 r. przeciętnie było dwucyfrowe.

W skali kraju wysokość podatku od budynków mieszkalnych wynosi przeciętnie 0,82 zł/m kw., budynków pod działalność – 24,42 zł/m kw., zaś gruntów pod działalność – 1,02 zł/m kw. Oznacza to wzrost stawek kolejno o: 11,6 proc., 10,3 proc. oraz 11,3 proc.

Podatek od nieruchomości jest najważniejszą daniną lokalną – wpływy z jego tytułu w całości zasilają budżety gmin. Ministerstwo Finansów ustala maksymalną stawkę podatku, zróżnicowaną w zależności od sposobu wykorzystania budynków oraz wysokości inflacji. Ostateczna wysokość podatku ustalana jest uchwałami rad gmin.

„W przeważającej części gmin wysokość stawek podatku oscyluje wokół górnych limitów, nie brak jednak wyjątków, w których danina jest niska. To między innymi gminy Mielnik (woj. podlaskie) oraz Wierzbica (woj. mazowieckie) – mieszkańcy płacą tylko 1 grosz za 1 m2 budynku mieszkalnego. Przedsiębiorcy wyjątkowo tanio mogą prowadzić działalność w gminie Lipnica Wielka (woj. małopolskie) – stawka dla zabudowy wynosi 9,2 PLN/m2 i jest najniższa w kraju” – pisze PIE.