Senat odrzucił “lex anty-TVN”. “Kto zechce bronić tej ustawy, zostanie jak Himilsbach z angielskim”

Senat głosami demokratycznej większości odrzucił w całości projekt ustawy zwanej powszechnie “lex anty-TVN”. W trakcie obrad na sali plenarnej Senatu nie było ani posła sprawozdawcy z PiS, ani żadnego przedstawiciela rządu.

Jak przypomniał senator Krzysztof Kwiatkowski, prezydent Duda dał już do zrozumienia, że w razie odrzucenia sprzeciwu senatu i uchwalenia ustawy przez sejm, on sam ją zawetuje. Nie wiadomo zresztą, czy w sejmie PiS znalazłoby dziś większość do odrzucenia senackiego weta.

Krzysztof Kwiatkowski podziękował obecnym na konferencji prasowej przedstawicielom organizacji broniących praw obywatelskich, m. in. KOD, Akcji Demokracja czy Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, za zaangażowanie w obronę wolności mediów i zaapelował o równe zaangażowanie w obronę członkostwa Polski w Unii Europejskiej.

Nawiązał w ten sposób do niedawnej wypowiedzi wicemarszałka sejmu z PiS Ryszarda Terleckiego, który na forum ekonomicznym w Karpaczu zasugerował, że wobec twardego kursu Komisji Europejskiej wobec polskich władz w związku z łamaniem przez nie zasad praworządności, rządowi pozostają “drastyczne” rozwiązania. Terlecki powołał się na przykład Wielkiej Brytanii, która opuściła Unię Europejską jakoby w proteście przeciwko dyktatowi “brukselskiej biurokracji”.