Seiko Hashimoto stanęła na czele Komitetu Organizacyjnego igrzysk olimpijskich w Tokio.

Seiko Hashimoto, dotychczasowa japońska minister ds. olimpijskich, stanęła na czele Komitetu Organizacyjnego igrzysk olimpijskich w Tokio. Na stanowisku zastąpiła Yoshiro Moriego, który w atmosferze skandalu w piątek podał się do dymisji.

56-letnia Hashimoto to siedmiokrotna uczestniczka olimpijskich zmagań. Startowała na czterech zimowych igrzyskach (1984, 1988, 1992, 1994) rywalizując w łyżwiarstwie szybkim oraz trzech letnich (1988, 1992, 1996), podczas których startowała w kolarstwie torowym. Wywalczyła jeden brązowy medal, w Albertville w 1992 roku, w panczenowym wyścigu na 1500 m.

„Zostałam wybrana przewodniczącą Komitetu Organizacyjnego Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich w Tokio. Została mi powierzona naprawdę ważna misja. Mam nadzieję, że wniosę duży wkład i dlatego tu jestem. Za pięć miesięcy rozpoczną się igrzyska w Tokio. Musimy być bezpieczni, ale przede wszystkim musimy mieć pod kontrolą COVID-19. Pełniąc funkcję ministra odpowiedzialnego za Igrzyska Olimpijskie i Paraolimpijskie w Tokio, brałam udział w dyskusjach i wspierałam Komitet Organizacyjny Rządu Metropolitalnego Tokio. Jestem tu po to, aby zwrócić to, co otrzymałam jako sportowiec. Chciałabym ściśle współpracować z rządem” – powiedziała Seiko Hashimoto.