Ministerstwo Zdrowia podało w środę, że dla pacjentów z COVID-19 przygotowanych jest łącznie 38 230 łóżek i 3112 respiratorów. W szpitalach przebywa 19 459 zakażonych osób, z czego 1800 korzysta z respiratorów.
Informacje zebrane przez korespondentów PAP pokazują, jak sytuacja wygląda w poszczególnych województwach.
W woj. łódzkim wolnych jest 1298 tzw. łóżek covidowych. Spośród 263 respiratorów dla chorych na COVID-19 w regionie gotowych do użycia jest 150 takich urządzeń.
W woj. podkarpackim z 2006 łóżek covidowych wolnych pozostaje 1126, czyli ponad połowa. 72 z nich to łóżka respiratorowe. W Rzeszowie od końca listopada działa szpital tymczasowy w nowo wybudowanym skrzydle szpitala Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Rzeszowie. Hospitalizowanych jest tam 12 pacjentów covidowych. Docelowo ma w nim być 160 łóżek, z czego 30 respiratorowych (z możliwością uruchomienia kolejnych miejsc, w razie takiej potrzeby).
W woj. mazowieckim dla pacjentów z koronawirusem przeznaczone są 5384 łóżka, z czego zajętych jest 2578. Dla chorych na COVID-19 przygotowano 432 respiratory, z czego 273 są zajęte. Na Mazowszu wyznaczono 86 szpitali do opieki nad pacjentami zakażonymi koronawirusem, w tym sześć na trzecim poziomie zabezpieczenia. Są to: Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie, Szpital Narodowy na PGE Narodowym, SPZOZ w Siedlcach w zakresie psychiatrii, UCK WUM – Dziecięcy Szpital Kliniczny w Warszawie, Instytut Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie i Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Przasnyszu.
W woj. opolskim na 1210 łóżek przygotowanych dla chorych zakażonych koronawirusem 649 jest zajętych. Wolny pozostaje co drugi respirator przeznaczony dla chorych z COVID-19 – na 65 respiratorów covidowych wolnych jest 36 urządzeń.
W woj. lubelskim wolnych jest ponad tysiąc łóżek przeznaczonych dla pacjentów z COVID-19 i 89 respiratorów. W porównaniu z sytuacją sprzed tygodnia liczba łóżek zajętych jest mniejsza o 70, a respiratorów zajętych jest o 13 mniej. Według zapowiedzi wojewody lubelskiego Lecha Sprawki baza łóżek covidowych w szpitalach w regionie ma stopniowo maleć, jeśli utrzyma się spadek zakażeń i ciężkich zachorowań wymagających hospitalizacji. Ma to umożliwić przywrócenie łóżek dla pacjentów niezakażonych i tych, którzy przechorowali COVID-19, ale wymagają dalszej hospitalizacji lub rehabilitacji na oddziałach czystych.
Wkrótce ma być otwarty szpital tymczasowy dla chorych z COVID-19, powstający w obiektach Targów Lublin. W pierwszym etapie gotowych tam będzie około 50 łóżek oddziału zakaźnego i 10 łóżek respiratorowych na oddziale intensywnej terapii. Kolejne łóżka mają być uruchamiane w miarę potrzeb. W sumie szpital tymczasowy będzie mógł pomieścić około 500 łóżek z możliwością prowadzenia tlenoterapii, w tym 80 łóżek intensywnej terapii.
W woj. warmińsko-mazurskim wolne są 454 łóżka i 40 respiratorów przeznaczonych dla pacjentów chorych na COVID-19. W regionie przygotowanych jest ogółem 1276 łóżek covidowych i 120 respiratorów przeznaczonych dla zakażonych wirusem SARS-CoV-2.
W woj. dolnośląskim zajętych jest 1396 łóżek z 2860 przeznaczonych dla chorych na COVID-19. Wolnych pozostaje 69 respiratorów. W sumie w regionie przygotowano 2860 łóżek dla chorych na COVID-19 i 213 respiratorów.
W woj. lubuskim w środę zajętych było 549 z 1307 łóżek dla pacjentów z COVID-19. Na 92 łóżka z respiratorami pacjenci byli leczeni na 44.
Od poniedziałku (7 grudnia br.) w regionie działa Szpital Tymczasowy w Zielonej Górze. Przebywa w nim 10 pacjentów, w tym ośmiu jest leczonych na łóżkach do intensywnej terapii, wyposażonych w respiratory. W Lubuskiem do opieki nad pacjentami z COVID-19 zostało wyznaczonych kilka szpitali. To lecznice w Gorzowie Wielkopolskim, Drezdenku, Sulechowie, Słubicach, Kostrzynie nad Odrą i w Skwierzynie. Uruchomienie szpitala tymczasowego pozwoli na zwolnienie do końca grudnia br. około 180 łóżek, które są zarezerwowane dla chorych na COVID-19.
W woj. pomorskim na ogólną liczbę 1884 łóżek covidowych zajęte są 1053. W użyciu jest także 80 ze 129 respiratorów przeznaczonych dla pacjentów zarażonych koronawirusem.
W woj. świętokrzyskim w szpitalach wolnych pozostaje 809 łóżek i 71 respiratorów dla pacjentów z COVID-19. Łącznie dla wszystkich chorych przygotowano 1498 miejsc.
W ubiegłym tygodniu w woj. świętokrzyskim zakończyła się budowa szpitala tymczasowego. W placówce, która powstała w Targach Kielce, będzie dostępnych 150 miejsc dla pacjentów, w tym 50 respiratorowych. Wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz zaznaczył, że szpital na razie będzie placówką pasywną, zostanie udostępniony, jeśli w regionie dojdzie do gwałtownego wzrostu zakażeń koronawirusem. Ponadto w regionie do leczenia osób z COVID-19 przygotowanych jest 12 szpitali. Oprócz tego na przełomie roku pacjenci covidowi będą przyjmowani w nowym szpitalu MSWiA przy ul. Wojska Polskiego.
W woj. zachodniopomorskim w środę zajętych było 981 z 1445 łóżek przeznaczonych dla pacjentów z COVID-19. Zajętych było także 79 ze 112 respiratorów dla pacjentów covidowych.
W woj. podlaskim przygotowanych jest 1605 łóżek covidowych, z czego 691 w środę było zajętych. Pod respiratorami przebywa 65 pacjentów zakażonych SARS-CoV-2.
Z oddziału covidowego, otwartego w piątek w szpitalu wojewódzkim w Białymstoku, korzystają już pierwsi pacjenci. Rzecznik tego szpitala Rafał Tomaszczuk poinformował w środę PAP, że przebywa tam 13 pacjentów z COVID-19. Przypomniał, że jest to oddział dla pacjentów z koronawirusem, którzy nie mają chorób współistniejących. Od środy w szpitalu ma także zacząć działać pierwsze z dziesięciu łóżek intensywnej terapii dla zakażonych koronawirusem.
W woj. małopolskim wolnych jest 2975 łóżek covidowych, z czego 1145 jest zajętych. Szpitale w regionie dysponują 311 respiratorami, z których 131 jest wykorzystywane.
W woj. kujawsko-pomorskim jest 1913 łóżek covidowych, z czego 1283 jest zajętych. Szpitale w regionie dysponują 175 respiratorami, z których 121 jest wykorzystywanych. W porównaniu z sytuacją sprzed dwóch dni liczba wolnych łózek nie zmieniła się, a wolnych respiratorów jest o jeden więcej.
W woj. śląskim w środę zajęta była mniej niż połowa łóżek przeznaczonych dla chorych na COVID-19 w szpitalach I, II i III poziomu. Zajęte było 58 proc. respiratorów. W sumie w regionie dla chorych na COVID-19 przygotowano 4007 łóżek, z czego 1953 są zajęte. W szpitalach jest też 316 łóżek respiratorowych, z czego zajętych – 198.
Według informacji służb wojewody śląskiego w związku z ogólnym spadkiem liczby zachorowań nie ma planów zwiększania liczby łóżek. Przeprowadzane jest “odmrażanie” służby zdrowia na potrzeby pacjentów chorujących na inne choroby niż COVID-19. Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek poinformował w tym tygodniu dyrekcje szpitali wojewódzkich w Rybniku, Jastrzębiu-Zdroju i Miejskiego Szpitala Zespolonego w Częstochowie, że nie muszą przygotowywać specjalnych miejsc dla chorych zakażonych koronawirusem. Wcześniej takie informacje dostały inne szpitale.
To możliwe również dlatego, że w Katowicach działa szpital tymczasowy w Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Maksymalnie może przyjąć 500 osób. Uruchomiono go z początkiem grudnia w mniejszym zakresie. W środę było tam leczonych 14 pacjentów. Dwa inne szpitale tymczasowe, tworzone w woj. śląskim przez spółkę Węglokoks, na razie nie podjęły pracy.
W woj. wielkopolskim wolnych jest prawie 1,4 tys. łóżek covidowych i 115 respiratorów. Tomasz Stube z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego przekazał PAP, że w Wielkopolsce zajętych jest 1780 łóżek. Dobę wcześniej zajęte były 1773 łóżka. W sumie w szpitalach w regionie przygotowano 3168 łóżek covidowych. Stube podał także, że na łączną liczbę 263 łóżek respiratorowych 148 jest zajętych.(PAP)