Referendum na Tajwanie. Wyborcy zdecydują o małżeństwach homoseksualnych i olimpijskiej nazwie kraju

Na Tajwanie odbywa się referendum dotyczące szeregu kwestii społecznych. Głosujący podejmą decyzję ws. możliwej legalizacji małżeństw homoseksualnych.

Sąd Najwyższy Tajwanu orzekł w 2017 r. na korzyść małżeństw jednopłciowych i dał rządowi dwa lata na wprowadzenie zmian w prawie. Według sondaży, 77 proc. ankietowanych jest przeciwna legalizacji związków homoseksualnych.

Na karcie do głosowania znalazło się również pytanie o to, pod jaką nazwą kraj ma występować na Igrzyskach Olimpijskich. Wyborcy mogą wybierać spośród dwóch opcji – „Tajwan” i „Chińskie Tajpej”. Do tej pory reprezentanci Tajwanu występowali pod tą drugą nazwą, którą zaapceptował rząd Chin w 1979 r.

Chiny uważają Tajwan za swoje terytorium. Natomiast wyspiarski kraj jest nieuznawany za większość społeczności międzynarodowej. Sam określa się mianem Republiki Chińskiej i uznaje, że jest jedyną legalną władzą państwa chińskiego.

Po drugiej wojnie światowej Tajwan wrócił do Chin, jednak po wojnie domowej, wygranej przez Mao Zedonga w 1949, stronnictwo Czang Kaj-szeka uciekło na Tajwan, gdzie kontynuowało dalsze rządy.