Tajwan upamiętnił 30. rocznicę protestów na placu Tiananmen

W Tajpej stanęła instalacja upamiętniająca ikoniczną scenę z prodemokratycznych protestów na placu Tiananmen w Pekinie z 1989 r. Dmuchany pomnik przedstawia postać mężczyzny, który 5 czerwca, dzień po brutalnym stłumieniu demonstracji, próbował na alei Chang’an zatrzymać kolumnę chińskich czołgów.

Media określiły tę osobę mianem Nieznanego Buntownika lub Tank Man. Jednym z najbardziej znanych obrazów dokumentujących prodemokratyczne protesty w Pekinie jest fotografia Jeffa Widenera przedstawiająca wydarzenia z 5 czerwca 1989 r.

Tożsamość ani los uwiecznionego demonstranta nie są znane. Wielu badaczy historii jest przekonanych, że został on stracony. W 1998 r. magazyn “Time” umieścił Nieznanego Buntownika na liście „100 najważniejszych osób XX wieku”, które wpłynęły na ludzką świadomość.

Instalacja w Tajpej jest autorstwa tajwańskiego artysty o pseudonimie Shake. Obok balonu umieszczony jest komiks przedstawiający sytuację z 5 czerwca 1989 r. Do Nieznanego Buntownika ktoś krzyczy “nikt nie może ich zatrzymać”, a bohater odpowiada “jestem nikim”.

Tajwan, jako niezależne państwo, uznaje jedynie 17 krajów na świecie. Wyspa oficjalnie tytułuje się mianem Republiki Chińskiej.

Podział na Chiny i Tajwan utrzymuje się od 1949 r., kiedy to członkowie Kuomintangu pod przewodnictwem Czang Kaj-szeka po przegranej wojnie domowej 1945–1949 z komunistami Mao Zedonga wraz z 2 milionami zwolenników uciekli na wyspę Tajwan, gdzie ustanowili rząd kontynuujący tradycję Republiki Chińskiej powstałej w 1911 r.