Z. Ziobro: Nie ma możliwości realizacji bezprawnych postanowień TSUE ws. Izby Dyscyplinarnej

Pierwsza prezes SN Małgorzata Manowska poinformowała, że zawiesiła wykonywanie zarządzonych przez TSUE środków tymczasowych, co oznacza, że sędziowie Izby Dyscyplinarnej – wbrew stanowisku europejskiego trybunału – mogą orzekać w sprawach dyscyplinarnych. Poparcie dla tej decyzji wyraził minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

– W Polsce obowiązuje konstytucja i zasada legalizmu. W oparciu o te zasady nie ma możliwości realizacji bezprawnych, w świetle polskiego i europejskiego prawa, postanowień sądu w Luksemburgu i zawieszania organu polskiego Sądu Najwyższego, to znaczy Izby Dyscyplinarnej – stwierdził Ziobro.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał w zeszłym tygodniu, że system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce nie jest zgodny z prawem Unii Europejskiej. Dzień wcześniej wiceprezes TSUE Rosario Silva de Lapuerta podjęła decyzję o zastosowaniu wobec Polski środków tymczasowych w innej sprawie w postaci “natychmiastowego zawieszenia” stosowania przepisów krajowych odnoszących się do uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.