Paszport covidowy potrzebny do wejścia do centrów handlowych, pociągów i kin. Francuzi protestują.

W środę (21.07) w Paryżu odbył się protest przeciwników nowych przepisów wprowadzonych w związku z walką z pandemią koronawirusa.

Od środy właśnie we Francji obowiązuje nakaz przedstawienia zaświadczenia o pełnym zaszczepieniu lub negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa przed wejściem do m.in. centrów handlowych, kin, muzeów czy na stadiony. Certyfikat trzeba będzie przedstawić również przed podróżą pociągiem czy autokarem. Jednocześnie testy przestały być darmowe dla wszystkich chętnych. Pozostaną bezpłatne jedynie dla osób ze skierowaniem od lekarza. Zdaniem demonstrantów to “dyktatura” i “apartheid”.

Zmiany przepisów we Francji wprowadzono w związku z rosnącą liczbą przypadków zakażeń koronawirusem i obawą przed rozprzestrzenianiem się bardziej zakaźnego wariantu Delta.

Nowe przepisy mają zachęcić Francuzów do szczepień. Do tej pory w pełni zaszczepionych jest ok. 42 proc. ludności kraju. W ciągu pierwszej doby po zapowiedzi wprowadzenia zmian przez prezydenta Emmanuela Macrona na szczepienia zarejestrował się blisko milion Francuzów.