Tunezja: Piekarnie w Tunisie zamknięte, ponieważ właściciele strajkują w związku z niezapłaconymi dotacjami.

Tunezja weszła w kryzys podaży pieczywa po strajku generalnym właścicieli piekarni w proteście przeciwko opóźnianiu przez rząd spłaty długów przeznaczonych na dotowanie pieczywa.

Właściciele piekarni zebrali się w środę w Tunezyjskim Związku Przemysłu, Handlu i Rękodzieła (UTICA), aby zażądać rozwiązania od rządu. 

„Zostaliśmy zobligowani do kupowania surowców takich jak mąka i drożdże do chleba, a nawet części zamiennych i napraw sprzętu piekarniczego. Mam należności od państwa i domagam się natychmiastowego odszkodowania” Mohamed Youssef, wiceprezes Krajowej Izby Właścicieli Piekarni. 

Szef Krajowej Izby Właścicieli Piekarni Mohamed Bouanan zapowiedział, że piekarnie pozostaną zamknięte, dopóki państwo nie spłaci długów właścicieli piekarni, szacowanych na 250 mln dinarów (76,3 mln USD, 78 mln EUR). Bouanan wskazał, że piekarnie nie są już w stanie pokrywać wydatków i produkować chleba, dodając, że około 1000 piekarni jest obecnie zagrożonych zaprzestaniem działalności z powodu trudności finansowych, z powodu nieotrzymywania dotacji od państwa. Gubernatorstwa kraju były świadkami ogólnego zamknięcia piekarni, co skłoniło Tunezyjczyków do szukania alternatyw dla dotowanego chleba, wśród obaw, że kryzys się pogorszy i nie uda się osiągnąć porozumienia między partią związkową a rządem w celu zakończenia strajku. Kryzys ten jest odzwierciedleniem trudnej i bezprecedensowej sytuacji gospodarczej i finansowej Tunezji, która doprowadziła do niedoboru żywności i paliw, gwałtownego wzrostu inflacji i deficytu handlowego.