Trzęsienie ziemi w Nepalu: ponad 100 osób zginęło

Ponad 100 osób zginęło w piątek w wyniku trzęsienia ziemi, które nawiedziło odległy zachodni Nepal.

 

Na miejscu działa wojsko i siły bezpieczeństwa, aby pomóc w akcjach ratowniczych w trudnych dzielnicach Jajarkot i West Rukum, 500 km (310 mil) na zachód od Katmandu.

Silne wstrząsy były odczuwalne daleko w stolicy Nepalu oraz w miastach sąsiednich Indii, w tym w Delhi.

Rzecznik armii powiedział, że ponad 100 osób zostało rannych. Szpital Jajarkota jest pełen rannych.

W ciągu godziny od trzęsienia zaobserwowano jeszcze trzy wstrząsy, a wiele osób spędziło resztę nocy na otwartej przestrzeni w obawie przed dalszymi trzęsieniami i zniszczeniami domów.

Materiał wideo opublikowany w lokalnych mediach pokazał pokruszone fasady wielopiętrowych ceglanych domów. W postach w mediach społecznościowych pokazano, jak ludzie przekopują się w ciemnościach przez gruz, aby wyciągnąć ocalałych z pozostałości zawalonych budynków.

Premier Nepalu Pushpa Kamal Dahal przybył w sobotę do dotkniętego regionu, po wyrażeniu na platformie mediów społecznościowych X „głębokiego smutku” z powodu ofiar śmiertelnych i mienia spowodowanych trzęsieniem ziemi. Powiedział, że nakazał agencjom bezpieczeństwa natychmiastowe rozpoczęcie akcji ratowniczej i akcji pomocowych.

Jednak działania poszukiwawczo-ratownicze utrudniają drogi blokowane przez osuwiska wywołane trzęsieniem ziemi.

Szef policji w dystrykcie Jajarkot, Suresh Sunar, powiedział agencji prasowej Reuters, że trudno jest uzyskać pełny obraz tego, co się stało.

„Sam jestem na otwartej przestrzeni. Zbieramy szczegółowe informacje, ale z powodu zimna i nocy trudno jest uzyskać informacje z odległych miejsc” – powiedział Reuterowi Sunar.

Według Nepalskiego Centrum Monitoringu i Badań trzęsienie ziemi zostało zarejestrowane o godzinie 23:47 czasu lokalnego (18:02 GMT).

Służba Geologiczna Stanów Zjednoczonych zmierzyła trzęsienie ziemi o sile 5,6 w skali Richtera i stwierdziła, że było to płytkie trzęsienie ziemi, co oznacza, że wydarzyło się bliżej powierzchni ziemi.

Nepal położony jest w Himalajach, gdzie występuje duża aktywność sejsmiczna.

W zeszłym miesiącu w zachodniej dzielnicy Bajhang zarejestrowano trzęsienie ziemi o sile 6,3 w skali Richtera, w wyniku którego doszło do obrażeń.

W 2015 r. kraj nawiedziły dwa niszczycielskie trzęsienia ziemi, w wyniku których zginęło 9 000 osób, a 22 309 zostało rannych.

Pierwsze, które miało miejsce 25 kwietnia 2015 r., było trzęsieniem o magnitudzie 7,8 w skali Richtera, które spowodowało większość zniszczeń i ofiar śmiertelnych. Nastąpiła duża liczba wstrząsów wtórnych, w tym jeden o sile 7,3 w maju tego roku.

Według Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca (IFRC) trzęsienia zniszczyły lub uszkodziły ponad 800 000 domów, głównie w dzielnicach zachodnich i centralnych.

Budynki rządowe, niektóre odcinki dróg i słynne zabytki Doliny Katmandu – obiekty światowego dziedzictwa UNESCO – zostały zniszczone lub uszkodzone, a wiele wiosek na północ od Katmandu zostało zrównanych z ziemią.