Rekordowa liczba dni absencji chorobowej w Polsce w 2023 roku.

W pierwszych dwóch miesiącach 2023 r. w Polsce zarejestrowano 5,1 mln zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy z przeciętną długością zwolnienia wynoszącą 10 dni.

Najczęstszą przyczyną absencji były choroby układu oddechowego, które stanowiły 20,6% ogólnej liczby dni absencji, a także zanotowano znaczny wzrost liczby dni absencji w tej grupie chorobowej w porównaniu z rokiem poprzednim.

Dane Zakładu Ubezpieczeń Społecznych pokazują, że skumulowana przeciętna długość absencji chorobowej od początku roku wyniosła 16,19 dnia, przy czym dla mężczyzn to było 15,92 dnia, a dla kobiet 16,41 dnia. W okresie styczeń-luty 2023 r. ponad połowę zaświadczeń z tytułu choroby własnej wystawiono kobietom, a najczęstszymi przyczynami chorobowymi absencji były: choroby układu oddechowego, choroby układu mięśniowo-szkieletowego i tkanki łącznej, ciąża, poród i połóg, urazy, zatrucia i inne skutki działania czynników zewnętrznych, a także zaburzenia psychiczne i zachowania.

Interesujące jest, że liczba dni absencji chorobowej w związku z COVID-19 jest stosunkowo niewielka – zarejestrowano jedynie 66,2 tys. zaświadczeń lekarskich na łączną liczbę 435,7 tys. dni absencji chorobowej. Jednak wciąż trudno przewidzieć, jak pandemia wpłynie na liczbę dni absencji w przyszłości.

Warto zwrócić uwagę na to, że niezdolność do pracy z powodu choroby jest poważnym problemem dla pracowników, pracodawców i całego systemu opieki zdrowotnej. Z jednej strony, choroby często prowadzą do zmniejszenia produktywności i obniżenia jakości pracy, z drugiej strony, zwolnienia chorobowe oznaczają dodatkowe koszty dla pracodawców i systemu opieki zdrowotnej.