Rekordowa kara dla Google. 4,3 mld euro grzywny za naruszenie antymonopolowych przepisów UE

Komisja Europejska postanowiła dzisiaj nałożyć na firmę Google grzywnę w wysokości 4,34 mld euro za naruszenie antymonopolowych przepisów Unii Europejskiej – ogłosiła w Brukseli unijna komisarz ds. konkurencji. Margrethe Vestager tłumaczyła, że decyzję spowodowała praktyka giganta technologicznego. 

Google wykorzystuje system operacyjny Android do umocnienia swojej dominującej pozycji na rynku wyszukiwarek internetowych

tłumaczyła komisarz.

Firma musi zakończyć tego typu praktyki w ciągu 90 dni lub będzie musiała zapłacić dodatkowe kary

oświadczyła Vestager.

Komisja Europejska zarzuca firmie Google, że wymagała, aby producenci instalowali fabrycznie aplikację wyszukiwarki Google Search oraz przeglądarki Chrome na wszystkich urządzeniach działających z systemem operacyjnym Android.

Ponadto gigant z Doliny Krzemowej miał nielegalnie płacić producentom urządzeń mobilnych oraz operatorom sieci komórkowych, aby zagwarantować, by jedynie wyszukiwarka Google Search była fabrycznie zainstalowana na nowych urządzeniach.

Zdaniem Komisji, Google utrudniał rozwój konkurencyjnych systemów operacyjnych na urządzenia mobilne. Te mogłyby doprowadzić do tego, że konkurencyjne platformy wyszukiwania zyskałyby ruch internatów kosztem usług Google.

Grzywna nałożona na Google jest najwyższą w historii karą nałożoną przez Komisję Europejską na firmę za naruszenie antymonopolowych przepisów UE. W zeszłym roku na właściciela Google, firmę Alphabet, nałożono 2,4 mld euro kary za nieuczciwe praktyki wobec konkurencyjnych sklepów internetowych.

Jeśli Google nie dostosuje się do zalecań Komisji, po przekroczeniu 90 dni będzie groziła mu dodatkowa grzywna w wysokości do 5 procent dziennego globalnego macierzystej spółki Alphabet.

Firma Alphabet trzecią najwyżej wycenianą publicznie notowaną firmą świata. Jej wartość inwestorzy oceniają na blisko 840 mld dol. Wyprzedzają ją jedynie Amazon i Apple. Jej zysk w I kwartale br. wyniósł 9,4 mld dol.