Poznań z najniższym bezrobociem wśród największych polskich miast

Stolica Wielkopolski ma cały czas najniższe bezrobocie z największych polskich miast – 1,1 proc. – poinformował Urząd Miasta Poznania. Na koniec marca liczba bezrobotnych w Poznaniu wyniosła 4,1 tys. osób, czyli o 100 osób więcej niż miesiąc wcześniej.

„Oznacza to, że bez pracy pozostaje 1,1 proc. aktywnych zawodowo poznaniaków. Rok wcześniej było to 1,5 proc. mieszkańców stolicy Wielkopolski, pod koniec 2020 r. – 2 proc.” – podał poznański magistrat.

W pozostałych największych miastach stopa bezrobocia kształtowała się następująco: Katowice (1,3 proc.), Warszawa (1,5 proc.), Wrocław (1,6 proc.), Kraków (2,3 proc.), Gdańsk (2,5 proc.) i Łódź (4,6 proc.).

W poniedziałek resort rodziny poinformował, że szacowana stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu kwietnia wyniosła 5,3 proc. W porównaniu do poprzedniego miesiąca stopa spadła o 0,1 pkt. proc., a w zestawieniu z końcem kwietnia 2022 r. była niższa o 0,3 pkt. proc.

Według wstępnych danych w kwietniu w urzędach pracy zarejestrowanych było 823,7 tys. bezrobotnych, czyli o 23,1 tys. (2,7 proc.) mniej niż w końcu poprzedniego miesiąca. W porównaniu do końca kwietnia 2022 r. liczba bezrobotnych spadła z kolei o 54,2 tys. osób (6,2 proc.). Najniższe bezrobocie w kwietniu zanotowano w Wielkopolsce (3 proc.).

Resort podkreśla, że Polska pozostaje krajem o jednym z najniższych wskaźników bezrobocia w UE. Według danych Eurostatu stopa bezrobocia (liczona wg definicji przyjętej przez Eurostat) wyniosła w marcu br. 2,8 proc. w Polsce wobec 6 proc. w Unii Europejskiej i 6,5 proc. w strefie euro. Tym samym Polska wraz z Niemcami zajęła drugie, po Czechach (2,6 proc.), miejsce pod względem najniższej stopy bezrobocia w UE.