Policjanci odzyskali obraz, który zginał podczas II wojny światowej.

Policjanci z Wydziału Kryminalnego KWP w Poznaniu doprowadzili do odzyskania polskiej straty wojennej w postaci obrazu autorstwa malarza Kajetana Stefanowicza „Śmierć Ułana”, który przed wybuchem II Wojny Światowej należał do zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu. Podczas pracy nad tą sprawą funkcjonariusze odwiedzili Gniezno i Płock. Obraz ponownie zasili zbiory Zamku Królewskiego na Wawelu.

Policjanci z Poznania regularnie monitorują różnego rodzaju portale i grupy aukcyjne sprawdzając, czy nie są tam wystawiane do sprzedaży przedmioty zakazane przez prawo. Dotyczy to również zabytków, który w wyniku zawieruchy wojennej zostały utracone. Na początku lipca wpadli na ślad obrazu, który zaginął podczas wojny.

W trakcie wykonywania czynności służbowych dotyczącej polskiej straty wojennej w postaci obrazu autorstwa malarza Kajetana Stefanowicza „Śmierć Ułana”, który przed wybuchem II Wojny Światowej należał do zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu policjanci z Wydziału Kryminalnego KWP w Poznaniu pojechali do Gniezna. Mieli informacje, że właśnie w tym mieście mieszka osoba, która wystawiła w Internecie zaginiony podczas wojny obraz.

Na miejscu okazało się, że trafili do mieszkania kolekcjonera staroci. Gnieźnianin powiedział policjantom, że w kwietniu tego roku skontaktował się z nim mężczyzna z Płocka, który chciał sprzedać różnego rodzaju medale i inne starocie. Mieszkaniec Gniezna pojechał do Płocka i kupił te przedmioty. Sprzedający próbował również zainteresować swojego kupca obrazem, ale ten nie był nim zainteresowany. Zgodził się jednak zrobić zdjęcia i wystawić je w Internecie.

Kolejnym etapem pracy nad tą sprawą była wizyta w Płocku. Tam kryminalni odnaleźli mężczyznę – posiadacza zaginionego obrazu. Tłumaczył się, że obraz otrzymał jako podziękowanie od emerytowanego żołnierza Ludowego Wojska Polskiego, którym się opiekował. Policjanci zabezpieczyli eksponat i przekazali go kuratorce z Muzeum Zamku Królewskiego na Wawelu. Po badaniach muzeum potwierdziło autentyczność akwareli, która znowu wzbogaci zbiory muzeum.

Akwarela pochodzi z kolekcji Jerzego hr. Mycielskiego, historyka i kolekcjonera, ofiarodawcy zbiorów wawelskich. Autor, Kajetan Stefanowicz, był ułanem Legionów Polskich, który w roku 1920 zginął w wojnie polsko-bolszewickiej. Wg pracowników Muzeum Zamku Królewskiego na Wawelu, akwarela jest cenna, gdyż posiada walory artystyczne, a także wartość historyczną.