Polacy nie martwią się ewentualną utratą pracy. Średni wynik w sondażu mniejszy od średniej europejskiej

Firma Randstad przeprowadziła niedawno sondaż, w którym analizowała poziom obaw wśród Europejczyków związany z możliwą utratą pracy. Jak się okazuje, Polacy wypadli dobrze na tle Europy, a o zwolnienie boi się 23% Polaków.

Sondaż odbył się w sierpniu tego roku i miał charakter międzynarodowy. Uczestnicy wypełniałi ankietę w formie internetowej, w której odpowiadali na pytania związane z ich zatrudnieniem. W ankiecie tej eksperci badali poziom obaw związanych z utratą pracy. Analizowano odpowiedzi osób zatrudnionych w ramach różnych form umów, a także osoby samozatrudnione. Warunkiem uczestnictwa w badaniu była praca w wymiarze powyżej 25 godzin tygodniowo.

Wyniki badania pokazały, że 23% Polaków boi się zwolnienia z pracy. Jak zapewniają eksperci, jest to wynik niższy w porównaniu z tym, który otrzymano w pierwszym kwartale roku. Wówczas 30% badanych wskazywało zaniepokojenie związane ze swoją pracą.

Porównując wynik Polaków do średniej europejskiej eksperci wykazali, że poziom tych obaw w Polsce jest niższy o 3 punkty procentowe. 

Kto więc nosi w sobie największe obawy związane z utratą pracy? Są to Hiszpanie. 37% ankietowanych z tego kraju wskazało, że nie jest pewnym co do utrzymania swojej obecnej pracy.

Analitycy sprawdzali także nastroje i postawy względem poszukiwań nowej pracy. W grupie wiekowej 25-34 lata aż 84% badanych uznało, że w ciągu 6 miesięcy od utraty obecnej pracy znajdzie sobie podobną, a 94% ankietowanych jest zdania, że w tym czasie jest w stanie znaleźć sobie jakąkolwiek pracę. Takie wyniki napawają optymizmem. Czy w pozostałych grupach wiekowych sytuacja wygląda podobnie? Wyniki pokazują, że niekoniecznie.

W grupie wiekowej 55-65 lat otrzymano wynik 59% na pytanie o to, czy badany jest w stanie znaleźć sobie podobną pracę w ciągu pół roku po utracie obecnej.

Badanie ujawniło też, że rotacja, tj. zmiana pracy wśród ankietowanych w ciągu ostatniego półrocza wynosiła 20%. Był to najniższy wynik od 4 lat. 

“To co się nie zmienia to motywy, dla których zmienialiśmy pracę. Widzimy wyraźnie, że głównym motywem do zmiany pracy jest poprawa warunków zatrudnienia” – wyjaśnia Katarzyna Gurszyńska, dyrektor instytutu badawczego Randstad.  Dodaje też, że poprawa tych warunków obejmuje przeważnie wysokość pensji a także formę zatrudnienia. Dyrektor instytutu tłumaczy też, że poszukujący pracy coraz częściej spotykają odpowiednie oferty pracy na warunkach, które im odpowiadają, w związku z czym nie szukają już kolejnych ofert i nie myślą o zmianie pracy.

Źródło: www.kurier.pap.pl