“Park trofeów wojennych” w Azerbejdżanie po konflikcie z Armenią w Górskim Karabachu.

Sprzęt wojskowy, hełmy i rzeczy osobiste należące do zabitych armeńskich żołnierzy oraz przedstawiające ich “karykaturalne lalki” można zobaczyć w parku trofeów wojennych w Baku. Władze Armenii są oburzone, mówią o “publicznym upokorzeniu pamięci ofiar poległych w wojnie” o Górski Karabach.

Na stronie prezydenta Azerbejdżanu poinformowano, że głównym eksponatem muzeum jest tarcza wykonana z tablic rejestracyjnych ponad 2 tysięcy pojazdów wojskowych “zarekwirowanych wrogowi przez siły zbrojne Azerbejdżanu na ziemiach wyzwolonych spod okupacji”. Na jej szczycie widnieje napis “Karabach to Azerbejdżan”.
Tworzenie ekspozycji na powierzchni 5 hektarów niemal w centrum Baku zajęło około trzech miesięcy.

Konflikt zbrojny między Armenią a Azerbejdżanem rozpoczął się we wrześniu 2020 r., gdy Baku podjęło próbę odzyskania kontroli nad Górskim Karabachem – separatystycznym regionem, formalnie będącym częścią Azerbejdżanu, a od połowy lat 90. XX wieku kontrolowanym przez Ormian.

Po sześciu tygodniach walk, w trakcie których Azerowie uzyskali znaczną przewagę i zdobycze terytorialne, w nocy z 9 na 10 listopada podpisano trójstronne (Armenia, Azerbejdżan oraz Rosja jako gwarant) porozumienie o zawieszeniu broni.

Na jego mocy do regionu wprowadzono rosyjskie siły, które mają tam pozostać przez co najmniej pięć lat. Armenia zobowiązała się do przekazania Azerbejdżanowi zajętych terenów w Górskim Karabachu oraz trzech rejonów przylegających do niego.