Miasta zwalniają restauratorów z koncesji za alkohol

Bytom, Chorzów czy Katowice – to miasta z woj. śląskiego, które zadeklarowały już, że w tym roku zwolnią przedsiębiorców z opłaty koncesyjnej za alkohol. W Bytomiu i Chorzowie zapadły już decyzje rad miejskich, w Katowicach sesja planowana jest na 4 lutego.

W przypadku Bytomia zwolnienie z opłaty koncesyjnej będzie oznaczało, że w kasach przedsiębiorców pozostanie ok. 300 tys. zł.

 

Jak poinformowało w czwartek biuro prasowe bytomskiego magistratu, tego dnia odbyła się tam sesja rady miasta, podczas której radni jednogłośnie przyjęli projekt zwolnienia z całości opłaty koncesyjnej (ze wszystkich trzech rat) tamtejszych przedsiębiorców z branży gastronomicznej.

 

Jak zaznaczył cytowany prezydent Bytomia Mariusz Wołosz, który przedłożył projekt, to następstwo dialogu miasta z przedstawicieli branży. „Dwukrotnie spotkaliśmy się z bytomskimi restauratorami, aby dostosować formy udzielanej pomocy do ich rzeczywistych potrzeb. Zaproponowany projekt uchwały został przygotowany jako odpowiedź na apel przedstawicieli branży gastronomicznej” – wskazał Wołosz.

 

Miasto zaznaczyło, że przyjęta uchwała związana jest z wejściem w życie 26 stycznia nowelizacji ustawy „O szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19”. Na mocy uchwały, przedsiębiorcy zostaną zwolnieni z całości opłaty koncesyjnej (ze wszystkich trzech rat). Ci przedsiębiorcy, którzy uiścili już pierwszą ratę opłaty, otrzymają zwrot środków na konta.

 

Jednocześnie przedsiębiorcy, mimo zwolnienia z opłaty koncesyjnej, będą musieli złożyć do 31 stycznia br. oświadczenia o wartości sprzedaży alkoholu za 2020 r. Ponadto, zwolnienie z opłaty koncesyjnej będzie wliczało się do sumy pomocy publicznej. Miasto oszacowało, że wsparcie w tej postaci będzie miało łączną wartość ok. 300 tys. zł.

 

Bytom od początku pandemii pomaga przedsiębiorcom – od marca 2020 roku do połowy stycznia 2021 roku otrzymało 807 wniosków, w ramach których udzielono ulg w opłatach cywilnoprawnych, administracyjno-prawnych, a także ulg i zwolnień w podatkach i opłatach lokalnych na łączną kwotę ponad 955 tys. zł.

 

Podobną uchwałę przyjęli w czwartek radni sąsiedniego Chorzowa. „Chociaż miasto również boleśnie odczuwa skutki pandemii, to jednak robimy wszystko, aby wspomóc gastronomów. W Chorzowie to uznani przedsiębiorcy, którzy tworzą ważne miejsca dla miasta i dają pracę kolejnym mieszkańcom” – powiedział cytowany w informacji miasta jego prezydent Andrzej Kotala.

 

Chorzowski samorząd zastrzegł, że aby skorzystać ze zwolnienia, należy do 31 stycznia opłacić tam jednorazowo roczną opłatę i zwrócić się do wydziału działalności gospodarczej magistratu z wnioskiem o zwrot pełnej kwoty (oraz potwierdzeniem przelewu). Pieniądze mają zostać wypłacone do połowy marca.

 

Także Chorzów deklaruje, że pomaga lokalnym przedsiębiorcom. Miasto już podczas pierwszego lockdownu w ub. roku proponowało ulgi w czynszach i odroczenia terminów płatności niektórych opłat i podatków. Przeprowadziło też kampanię promocyjną GastroChorzów, zachęcającą do korzystania z ofert chorzowskich barów i restauracji.

 

W Katowicach podobne zwolnienie zapowiedział na swoim facebookowym profilu prezydent miasta Marcin Krupa. „Dobra wiadomość dla restauratorów. W Katowicach zwolnimy ich z opłaty koncesyjnej. Apelowałem o taką możliwość u premiera Mateusza Morawieckiego i jestem wdzięczny, że pan premier pozytywnie się do tej kwestii ustosunkował” – napisał Krupa.

 

Podziękował też szefowi klubu radnych Platformy Obywatelskiej Jarosławowi Makowskiemu za inicjatywę w procesie wdrożenia rozwiązań w tym zakresie oraz szefom wszystkich klubów rady miasta za działanie ponad politycznymi podziałami na rzecz mieszkańców.

 

W Katowicach najbliższą sesję rady miasta zaplanowano na 4 lutego br. W porządku obrad znalazł się już projekt uchwały ws. zwolnienia i zwrotu opłaty za korzystanie z zezwoleń na sprzedać napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży w 2021 r.