Kolejne miasto rozważa wprowadzenie strefy czystego transportu.

Wrocław dołącza do grona polskich miast, które aktywnie rozważają wprowadzenie strefy czystego transportu. W kontekście poprawy jakości powietrza i ochrony środowiska, miasto przeprowadza intensywne konsultacje społeczne w celu ustalenia optymalnych warunków i granic strefy.

Zastępca dyrektora Biura Zrównoważonej Mobilności Urzędu Miejskiego Wrocławia, Tomasz Stefanicki, podkreślił znaczenie strefy dla ograniczenia emisji dwutlenku azotu. Przypomniał, że obowiązek wprowadzenia takiej strefy wynika z uchwały Sejmiku Województwa Dolnośląskiego oraz przepisów o ochronie środowiska.

Celem strefy czystego transportu jest ochrona zdrowia mieszkańców i zmniejszenie zanieczyszczeń powietrza. Według planów, strefa ma ograniczyć wjazd starszych pojazdów do centrum miasta. Zaproponowano, aby od 2025 roku zabronić wjazdu pojazdów z silnikami diesla starszymi niż 20 lat oraz benzynowymi starszymi niż 25 lat.

Dyrektor departamentu spraw społecznych wrocławskiego magistratu, Bartłomiej Świerczewski, wskazał na spolaryzowane opinie mieszkańców w tej sprawie. W pierwszej fazie konsultacji wzięło udział ponad 400 osób, a 1,4 tys. wyraziło swoje uwagi. Planuje się wydłużenie konsultacji, aby wypracować wspólne stanowisko.

Specjaliści z Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych (PSPA) zalecają wprowadzenie strefy w fazach, z ostatecznym kształtem w 2032 roku. Proponowany obszar strefy obejmowałby nie tylko centrum, ale także okoliczne osiedla. Zgodnie z analizą PSPA, na teren rekomendowanej strefy można z łatwością dojechać komunikacją miejską, a decyzje o zakupie samochodu mieszkańców miasta będą uwzględniać kryteria wjazdu do obszaru niskoemisyjnego.

Rada Miasta Wrocławia przyszłej kadencji zajmie się projektem uchwały wprowadzającym strefy czystego transportu. Wrocławscy urzędnicy podkreślają, że ostateczny obszar strefy będzie wynikiem konsultacji społecznych i analiz.

Wrocław staje przed ważnym wyzwaniem, jakim jest wprowadzenie strefy czystego transportu, co jest częścią szerszych działań na rzecz poprawy jakości życia i ochrony środowiska w mieście.