Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej alarmuje o wezbraniach rzek w Polsce

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał ostrzeżenia hydrologiczne drugiego i trzeciego stopnia w związku z wezbraniami i podwyższonymi stanami wody w niektórych rzekach Polski.

Sytuacja ta jest efektem intensywnych opadów deszczu oraz roztopów, które miały miejsce w ostatnim czasie.

Alarmy trzeciego stopnia, czyli najwyższego, dotyczą województw lubuskiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego i opolskiego. Stany alarmowe zostały przekroczone m.in. na Nysie Łużyckiej w Gubinie, Czernej Małej w Iłowej, Bobrze w Żaganiu, Kwisnej w Leśnej oraz Czarnej Wodzie w Rzeszotarach. W tych rejonach należy spodziewać się poważnych podtopień.

Alarmy drugiego stopnia, ostrzegające przed przekroczeniem stanów ostrzegawczych, wydano dla południowej i południowo-zachodniej części kraju, w tym dla województw lubuskiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego, opolskiego i łódzkiego. Obejmują one zlewnie takie jak Oława, Nysa Kłodzka oraz Stobrawa.

Ponadto, pomarańczowe alerty drugiego stopnia wydano również dla województwa zachodniopomorskiego (Zalew Szczeciński, Parsęta), pomorskiego (zlewnie Słupi, Łeby, Redy) oraz warmińsko-mazurskiego (zlewnie Baudy, Pasłęki).

Ostrzeżenie trzeciego stopnia wskazuje na stany wody przekraczające stany alarmowe, podczas gdy ostrzeżenie drugiego stopnia odnosi się do stanów wody wyższych niż ostrzegawcze, ale niższych niż alarmowe.

IMGW apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności i śledzenie komunikatów dotyczących pogody oraz stanów wodnych, zwłaszcza w rejonach zagrożonych. Władze lokalne i służby ratownicze zostały postawione w stan gotowości w związku z potencjalnym ryzykiem powodzi.