IMGW: ostrzeżenie przed burzami z gradem na Mazowszu, Podkarpaciu i w Małopolsce

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w niedzielę w nocy ostrzeżenia drugiego stopnia przed burzami z gradem dla całego Mazowsza i Podkarpacia. Kilkanaście powiatów Małopolski obejmuje ostrzeżenie trzeciego stopnia – przed silnym deszczem z burzami.

IMGW wydał w nocy z niedzieli na poniedziałek ostrzeżenie drugiego stopnia dla wszystkich powiatów województwa mazowieckiego. Prognozuje w nim wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami od 20 mm do 30 mm, lokalnie do 50 mm oraz porywami wiatru do 80 km/h. Miejscami możliwy jest grad. Ostrzeżenie jest ważne do godziny 3 w poniedziałek, a prawdopodobieństwo wystąpienia wskazanych zjawisk określono na 80 proc.

IMGW wydał także ostrzeżenie drugiego stopnia dla wszystkich powiatów województwa podkarpackiego. “Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami od 30 mm do 50 mm, lokalnie do 60 mm oraz porywami wiatru do 80 km/h. Miejscami grad” – napisano w ostrzeżeniu obowiązującym do godziny 6 rano w poniedziałek. Prawdopodobieństwo określono na 80 proc.

Burze z gradem (ostrzeżenie drugiego stopnia) mogę też wystąpić (prawdopodobieństwo 80 proc.) do godziny 6 rano w powiatach województwa świętokrzyskiego: buskim, opatowskim, sandomierskim, staszowskim. IMGW prognozuje tam wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami od 30 mm do 50 mm, lokalnie do 60 mm oraz porywami wiatru do 80 km/h. Miejscami grad.

Do godziny 2 w nocy obowiązuje takie ostrzeżenie dla powiatów: jędrzejowskiego, kazimierskiego, Kielc, kieleckiego, koneckiego, ostrowieckiego, pińczowskiego, skarżyskiego, starachowickiego, włoszczowskiego.

Natomiast ostrzeżenie trzeciego stopnia przed silnym deszczem z burzami obejmuje powiaty Małopolski: bocheński, brzeski, chrzanowski, krakowski, Kraków, olkuski, wielicki. Ostrzeżenie to ważne jest do godziny 8 w poniedziałek.

“Prognozuje się wystąpienie opadów deszczu o natężeniu umiarkowanym okresami silnym. Prognozowana wysokość opadów za okres ważności ostrzeżenia – miejscami od 50 mm do 80mm, lokalnie 100 mm. W trakcie opadów deszczu będą występować burze z porywami wiatru do 80 km/h” – czytamy. Ostrzeżenie jest ważne do godziny 8 w poniedziałek (prawdopodobieństwo 80 proc.).

Podobne ostrzeżenie trzeciego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu z burzami (ważne do godziny 8.) dotyczy też powiatów: limanowskiego, myślenickiego, nowosądeckiego, nowotarskiego, Nowego Sącza, oświęcimskiego, suskiego, tatrzańskiego i wadowickiego.

Ostrzeżenie drugiego stopnia (z prawdopodobieństwem 80 proc.) dotyczy też powiatów w województwie małopolskim: dąbrowskiego, tarnowskiego i Tarnowa. IMGW prognozuje w nim wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami od 30 mm do 50 mm, lokalnie do 60 mm oraz porywami wiatru do 80 km/h. Miejscami grad. Ostrzeżenie to ważne jest do godziny 8 rano.

Burze z gradem mogą też wystąpić w powiecie miechowskim i proszowickim (opady deszczu miejscami od 30 mm do 50 mm, lokalnie do 60 mm oraz porywami wiatru do 80 km/h). Ostrzeżenie jest ważne do godz. 2 w nocy.

Ostrzeżenie przed silnym deszczem z burzami dotyczy też powiatu gorlickiego (ważne do godziny 8 w poniedziałek, 80 proc. prawdopodobieństwo): “Prognozuje się wystąpienie opadów deszczu okresami o natężeniu umiarkowanym i silnym. Prognozowana wysokość opadów za okres ważności ostrzeżenia – miejscami od 30 mm do 60 mm, lokalnie 80 mm. W trakcie opadów deszczu będą występować burze z porywy wiatru do 80 km/h. Lokalnie grad.”(PAP)