Hospicjum św. Kamila liczy na wsparcie mieszkańców

Z powodu pandemii nie odbędzie się uliczna kwesta na rzecz Hospicjum św. Kamila w Gorzowie Wlkp. Co roku zasilała ona budżet placówki kwotą ok. 100 tys. zł. Zbiórka odbędzie się w zmienionej formie i potrwa przez cały kwiecień – poinformowała Anna Kobyłka ze Stowarzyszenia Hospicjum św. Kamila w Gorzowie.

“Działalność Hospicjum św. Kamila na rzecz chorych nie ustaje i jest możliwa dzięki pomocy ludzi dobrej woli. Zbiórka publiczna, która przez wiele lat odbywała się w Gorzowie, w tym roku nie może być zorganizowana w sposób tradycyjny. Nie oznacza to jednak, że nie można wesprzeć naszej działalności”

powiedziała Kobyłka.

 

Wyjaśniła, że datki można wpłacać za pośrednictwem wirtualnej puszki na stornie www.hospicjum-gorzow.pl, można też przekazać darowiznę na konto placówki lub osobiście do skarbony w jej siedzibie przy ul Stilonowej w Gorzowie. Wszystkie wpłaty przeznaczone będą na rzecz osób chorych będących pod opieką hospicjum.

 

Gorzowskie hospicjum jest jednym z największych w woj. lubuskim. Opiekuje się rocznie ponad 400 pacjentami w czterech rodzajach świadczeń w medycynie paliatywnej – hospicjum stacjonarnym, domowym i domowym dla dzieci oraz w poradni medycyny paliatywnej.

 

Z usług innego działu, także medycznego, ale spoza medycyny paliatywnej, tj. działu fizjoterapii, korzysta rocznie ponad tysiąc pacjentów. Ponadto placówka pomaga 70 osobom w dwóch działach niemedycznych – w dziale pobytu dziennego i świetlicy dla dzieci osieroconych “Jaskółka”.

 

Podstawą działalności hospicjum jest kontrakt z NFZ. Zeszłoroczny opiewał na ok. 2,7 mln zł, tegoroczny będzie mniej więcej taki sam. To jednak nie pokrywa całości wydatków, gdyż roczny budżet to 4 mln zł. Brakujące pieniądze hospicjum uzyskuje od sponsorów, z akcji charytatywnych i darowizn w ramach 1 proc. podatku. 

 

Autor: Marcin Rynkiewicz