Dziesiątki ofiar w pożarze irańskiego ośrodka odwykowego

Irańskie władze podały, że co najmniej 32 osoby zginęły w pożarze, który wybuchł w ośrodku odwykowym w północnym Iranie.

 

Pożar wybuchł w piątek wcześnie rano w Langarud, mieście w prowincji Gilan nad Morzem Kaspijskim, na północ od Teheranu.

Esmail Sadeghi, prezes Sądu Najwyższego prowincji, powiedział lokalnym mediom, że 16 innych osób zostało zabranych do szpitala.

Iran nakłada karę śmierci na powtarzających się przemytników i handlarzy narkotyków, ale prowadzi szereg programów odwykowych dla osób uzależnionych.

Wstępne dochodzenie wykazało, że przyczyną pożaru był grzejnik, a ogień następnie rozprzestrzenił się na resztę ośrodka – przekazała półoficjalna agencja informacyjna Fars, zastępca gubernatora prowincji.

„Zatrzymano kierownika i innych możliwych sprawców, aby można było dokładniej ustalić przyczynę zdarzenia” – podał serwis informacyjny Tasnim.

Ośrodek mógł pomieścić do 40 osób.

Jednak zastępca gubernatora prowincji Mohammad Jalai powiedział, że jest ona przeludniona, co przyczyniło się do „dużej liczby ofiar”.

Isna, półoficjalna irańska agencja informacyjna, udostępniła materiał filmowy z pożaru, który rozświetlił niebo i wyrzucił w powietrze ogromne kłęby dymu.

Inne nagrania pokazują strażaków i karetki pogotowia zgromadzonych przed miejscem zdarzenia. Dach ośrodka został zniszczony, okna wybite, a ściany poczerniałe od dymu.

Iran ma jeden z najwyższych na świecie wskaźników używania opiatów i leży na głównym szlaku przemytu opium z Afganistanu – głównego producenta nielegalnych narkotyków.

W tegorocznym światowym raporcie ONZ dotyczącym narkotyków stwierdzono, że Iran odpowiadał za 47% światowych konfiskat heroiny i morfiny pochodzących z Afganistanu w 2020 r.

Władze irańskie często próbują ukrócić nadużywanie narkotyków i handel nimi i regularnie ogłaszają konfiskaty opioidów pochodzących z Afganistanu na dużą skalę.

W czerwcowym raporcie Amnesty International podała, że w tym roku w Iranie po „systematycznie niesprawiedliwych procesach” wykonano egzekucję na co najmniej 173 osobach skazanych za przestępstwa związane z narkotykami.

Liczba ta była prawie trzykrotnie większa niż w zeszłym roku o tej porze – dodała grupa zajmująca się prawami człowieka.