Straż graniczna przechwyciła marihuanę o wartości 8 mln zł

W skoordynowanej operacji, funkcjonariusze Straży Granicznej (SG) z Zgorzelca wraz z Nadodrzańskim Oddziałem SG, Dolnośląską Krajową Administracją Skarbową i lokalną policją, przechwycili rekordową przesyłkę marihuany o wadze 183 kilogramów. Dwaj polscy obywatele zostali aresztowani w związku z tym przemytem, który odbywał się na terenie Unii Europejskiej.

 

Operacja, która miała miejsce 6 października, rozpoczęła się od rutynowej kontroli drogowej zestawu ciężarowego TIR w Zgorzelcu. W trakcie inspekcji, szkolony pies służbowy wskazał na możliwość obecności narkotyków, co później potwierdzono przy pomocy mobilnego rentgena. Specjalnie przygotowane skrytki konstrukcyjne w podłodze naczepy ciężarówki skrywały paczki z marihuaną.

Głównym podejrzanym okazał się 50-letni mieszkaniec Pabianic, kierowca TIR-a, który próbował przemycić nielegalny towar do Polski. Szybkie działania funkcjonariuszy SG doprowadziły także do identyfikacji 34-latka z Wrocławia, podejrzanego o organizację przemytu. W jego miejscu zamieszkania zabezpieczono nie tylko dowody związane z przestępstwem, ale i pokaźną sumę gotówki przekraczającą 720 tys. zł.

Zarzuty przedstawione obu mężczyznom dotyczą wewnątrzwspólnotowego nabycia oraz przewozu znaczących ilości środków odurzających, za co grozi kara do 20 lat pozbawienia wolności. Lubelska Prokuratura Krajowa, przed którą doprowadzono podejrzanych, postanowiła tymczasowo aresztować mężczyzn na okres trzech miesięcy.

Wartość przechwyconych narkotyków na czarnym rynku szacuje się na ponad 8 milionów złotych, co stanowi jeden z większych udaremnionych przemytów w ostatnich latach. Śledztwo nadal się rozwija i nie wyklucza się możliwości kolejnych zatrzymań.