Masowe zatrucie pokarmowe w przedszkolach na Bielanach

W jednym z przedszkoli na warszawskich Bielanach doszło do poważnego zatrucia pokarmowego, które dotknęło aż 89 dzieci. Aż 13 z nich musiało zostać hospitalizowanych, a u trójki potwierdzono zakażenie salmonellą.

Zatrucie w trzech przedszkolach

Pierwsze objawy zatrucia pojawiły się w piątek, 14 czerwca, przed południem. Wychowawcy szybko zareagowali, informując rodziców i prosząc o natychmiastowy odbiór dzieci. W ciągu weekendu liczba zachorowań wzrosła, a w poniedziałek było już wiadomo o 89 przypadkach. Jak przekazał Bartłomiej Frymus z wydziału promocji i kultury Urzędu Dzielnicy Bielany, 13 dzieci zostało hospitalizowanych, jednak ich stan jest stabilny.

Dochodzenie sanepidu

Informacje o zatruciach trafiły do Państwowego Inspektora Sanitarnego w Warszawie, który natychmiast podjął działania. Artur Walkiewicz, zastępca inspektora, potwierdził, że prowadzone jest dochodzenie epidemiologiczne. Celem jest ustalenie źródła zakażenia, a w tym celu próbki żywności z przedszkola przekazano do badań laboratoryjnych.

Reakcja lokalnych władz

Przedstawiciele bielańskiego ratusza zapewniają, że dyrekcja przedszkola współpracuje z sanepidem, a wszelkie niezbędne kroki zostały podjęte, by zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się choroby. Frymus dodał, że pracownicy przedszkola są w stałym kontakcie z rodzicami, regularnie informując ich o sytuacji.

Apel do rodziców

Władze apelują do rodziców, by monitorowali stan zdrowia swoich dzieci i w razie pojawienia się objawów zatrucia, natychmiast kontaktowali się z lekarzem. Objawy zakażenia salmonellą mogą obejmować biegunkę, bóle brzucha, gorączkę oraz wymioty.