Cera naczyniowa to nie wyrok! Jakie zabiegi można bezpiecznie wykonywać?

Cera naczyniowa stanowi istotne przeciwwskazanie do części kuracji gabinetowych. Wynika to z faktu, że wykonywanie niektórych zabiegów mogłoby doprowadzić nie tylko do wystąpienia podrażnień, ale też do powiększenia się naczynka lub rumienia. Nie oznacza to jednak, iż osoby z tak wrażliwą cerą muszą całkowicie zrezygnować z profesjonalnych kuracji kosmetycznych. Istnieją nawet zabiegi, które polegają głównie na redukowaniu problemów skóry naczyniowej.

Pierwsze objawy i ich przyczyny

Na początku problemy skóry naczyniowej objawiają się zazwyczaj zwykłym zaczerwienieniem, które dość szybko mija. Co ważne, zmiany tego typu nie muszą dotyczyć wyłącznie cery wrażliwej. Coraz częściej występują także u osób ze skórą grubą i tłustą. Ich przyczyna nie musi bowiem tkwić wyłącznie w uwarunkowaniach genetycznych czy indywidualnych „predyspozycjach” cery. Na pojawienie się niedoskonałości wpływają też różne czynniki zewnętrzne, m.in. nagłe zmiany temperatury, stres lub nawet spożywanie ostrych potraw oraz picie dużych ilości mocnej kawy i herbaty. Zaczerwienienia mogą zaś występować zarówno w okolicach policzków, jak i nosa bądź brody.

Dbanie o cerę naczyniową nie powinno polegać wyłącznie na ograniczeniu czynników zewnętrznych, które są często odpowiedzialne za niepożądane zmiany skórne. W takich okolicznościach kluczowa jest właściwa pielęgnacja w warunkach domowych, np. przy użyciu preparatów łagodzących zaczerwienienia i podrażnienia. Warto też przejść na lekkostrawną dietę, która będzie bogata w warzywa i owoce.

Redukowanie zmian naczyniowych w gabinecie

Codzienne zmagania z problemami cery naczyniowej można wspomóc profesjonalną kuracją kosmetyczną. Współcześnie do dyspozycji są różne terapie gabinetowe, m.in. elektrokoagulacja oraz zabiegi z zastosowaniem technologii IPL. Obydwie metody pozwalają na wyraźne zredukowanie zmian naczyniowych. Co więcej, w ramach jednej terapii można skorzystać zarówno z elektrokoagulacji, jak i urządzenia IPL (po wcześniejszej konsultacji z kosmetologiem). W niektórych przypadkach jest to nawet wskazane, gdyż wspomniane metody różnią się swoim działaniem.

Elektrokoagulacja pozwala na precyzyjne zamykanie pojedynczych naczynek, rubinków bądź włókniaków. W tym zabiegu wykorzystuje się działanie prądu elektrycznego, który po prostu „niszczy” niepożądane zmiany. Natomiast zamykanie naczynek IPL polega na naświetlaniu większych obszarów skóry. Działanie energii świetlnej prowadzi wtedy do uszkodzenia naczynek w danej partii ciała, a w konsekwencji – do ich usunięcia z organizmu. Łączenie obydwu metod zapewnia więc kompleksowe zredukowanie omawianych tu problemów. W takim przypadku zazwyczaj najpierw zamykane są pojedyncze zmiany naczyniowe (elektrokoagulacja), a dopiero później działa się w większych obszarach skóry (IPL).

Profesjonalna pielęgnacja skóry wrażliwej

Redukowanie zmian naczyniowych to jedno. Nie można jednak zapominać o tym, że tego typu cera wymaga przede wszystkim odpowiedniej pielęgnacji. Stosowanie właściwych produktów kosmetycznych pozwala zresztą często przeciwdziałać pojawieniu się problemów. A jak wiadomo – lepiej zapobiegać, niż leczyć. Natomiast wśród profesjonalnych kuracji pielęgnacyjnych, oferowanych przez kliniki urody, znajdziemy również takie, które mogą być z powodzeniem wykonywane u osób z cerą naczyniową.

Wspomniane zabiegi polegają głównie na delikatnych aplikacjach preparatów ze składnikami aktywnymi. W rezultacie, kuracje te zapewniają m.in. wzmocnienie funkcji ochronnych skóry, wyrównanie kolorytu, zmniejszenie wrażliwości czy złagodzenie podrażnień. Ponadto, zastosowanie profesjonalnych preparatów kosmetycznych nie tylko przyczynia się do obkurczenia naczyń krwionośnych oraz zwiększenia ich odporności na pękanie, ale także zapobiega tworzeniu się teleangiektazji. Co ważne, takie rytuały pielęgnacyjne można przeprowadzić m.in. po zabiegach z użyciem technologii IPL.

Źródło: Qclinique.pl