Były współpracownik Putina uciekł z Rosji. Trafił do szpitala z podejrzeniem zatrucia.

Anatolij Czubajs, były wysłannik rosyjskiego prezydenta Władimira Putina ds. zrównoważonego rozwoju, który zrezygnował ze stanowiska i opuścił Rosję w związku z agresją na Ukrainę, trafił do szpitala w jednym z krajów europejskich – podała w niedzielę rosyjska redakcja BBC.

Były wysokiej rangi urzędnik trafił do szpitala w związku z zespołem Guillaina-Barrego, który powoduje niedowład kończyn – przekazało BBC, powołując się na źródła w jego otoczeniu. Pierwszą osobą, która poinformowała o hospitalizacji polityka była celebrytka Ksenia Sobczak. Według kobiety urzędnik powiedział, że jego stan jest średni, ale stabilny.

Nie wiadomo, w jakim kraju przebywa 67-letni Czubajs. W marcu media poinformowały, że zrezygnował ze stanowiska wysłannika prezydenta Rosji ds. zrównoważonego rozwoju i opuścił kraj w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę.

Czubajs jest głównie znany jako architekt rosyjskiej transformacji gospodarczej. W swojej karierze sprawował stanowisko m.in. ministra finansów i wicepremiera za rządów Borysa Jelcyna. Jak zaznacza Bloomberg, to właśnie jemu Władimir Putin zawdzięcza swoją pierwszą pracę na Kremlu w administracji prezydenta. Anatolij Czubajs był też jednym z niewielu prominentnych ludzi z czasów Jelcyna, który pozostał w kręgach władzy w trakcie panowania Putina.