“Bardzo silny sygnał wysłany do Rosji, że nie opłaci się atakować terytorium NATO”. Błaszczak na ćwiczeniach Griffin Shock 23-1

To silny sygnał wysłany do Rosji, że nie opłaci się atakować terytorium NATO, że współpraca między siłami polskimi, siłami Stanów Zjednoczonych i Sojuszu jest bardzo ścisła – powiedział w piątek wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak podczas ćwiczenia Griffin Shock 23-1 na poligonie w Bemowie Piskim.

– Jesteśmy świadkami wspólnych ćwiczeń pomiędzy Wojskiem Polskim, wojskiem NATO i wojskiem amerykańskim – wyjaśnił Błaszczak.

– Jesteśmy bardzo zbudowani tą interoperacyjnością, a więc tą współpracą, wysoką wiarygodnością, jeżeli chodzi o siły sojusznicze. To jest dowód naszej jedności, jedności Sojuszu Północnoatlantyckiego, jest to bardzo silny sygnał wysłany do Rosji, że nie opłaci się atakować terytorium Sojuszu Północnoatlantyckiego, że współpraca między siłami polskimi, siłami Stanów Zjednoczonych i siłami Sojuszu Północnoatlantyckiego jest bardzo ścisła – podkreślił minister obrony narodowej.

W trwającym w dniach 8-26 maja ćwiczeniu Griffin Shock 23-1 uczestniczy ponad 3 tysiące żołnierzy z pięciu krajów NATO oraz kilkaset pojazdów. W ćwiczenie są zaangażowane jednostki amerykańskie wchodzące w skład 4. Dywizji Piechoty, w tym 2. Pułk Kawalerii podporządkowany dowódcy Wielonarodowej Dywizji Północny – Wschód oraz batalionowa grupa bojowa NATO.