Afrykańskie gorąco znów popłynie do Polski. Ostrzegamy przed nawałnicami

Upały po krótkiej przerwie wrócą do naszego kraju. Z każdym dniem temperatura będzie wyższa, by w poniedziałek przekroczyć 30 stopni Celsjusza. Nie obędzie się bez burz, które w ostatni weekend czerwca i na początku kolejnego tygodnia mogą być gwałtowne.

Czwartek zapowiada się pogodnie. Temperatura maksymalna wyniesie od 22 stopni Celsjusza na Kaszubach, przez 26 st. C w centrum kraju, do 29 st. C na Ziemi Lubuskiej. Wiatr będzie północny i wschodni, słaby.

Następnego dnia po południu wyż nieco ustąpi, a od zachodu Polska zacznie dostawać się pod wpływ układów niżowych rozciągających się od północnego Atlantyku po Bałkany i Morze Czarne. Z południa płynąć mają w nasz rejon kontynentu gorące masy powietrza zwrotnikowego znad północnej Afryki, podnosząc temperaturę powyżej 30 st. C.

Rozwijać się będą również chmury burzowe, które w niedzielę i poniedziałek uformują regularne linie nawałnic z krótkotrwałymi, gwałtownymi burzami.

Piątek na obszarze całej Polski upłynie jeszcze pod znakiem pogodnej aury. Na termometrach zobaczymy maksymalnie od 25 st. C na Kaszubach i Suwalszczyźnie, przez 27 st. C w centrum kraju, do 30 st. C na Pomorzu Zachodnim i Ziemi Lubuskiej. Powieje południowo wschodni, umiarkowany, okresami dość silny wiatr, w porywach osiągając prędkość do 60 kilometrów na godzinę.

W sobotę czeka nas małe i umiarkowane zachmurzenie, na południowym zachodzie kraju wzrastające do dużego z przelotnymi opadami deszczu rzędu 10-30 litrów wody na metr kwadratowy oraz burzami z gradem. Temperatura maksymalna osiągnie od 27 st. C na Podlasiu, przez 28 st. C w centrum kraju, do 30 st. C na Pomorzu Zachodnim. Wiatr będzie południowo wschodni i wschodni, słaby i umiarkowany, tylko w trakcie burz silny.

Na niedzielę prognozowane jest kłębiaste małe i umiarkowane zachmurzenie, które w północnych i centralnych regionach będzie wzrastać do dużego. Tam również wystąpią przelotne opady deszczu do 10-30 l/mkw. i burze z gradem. Termometry pokażą maksymalnie od 26 st. C na Podlasiu, przez 28 st. C w centrum kraju, do 30 st. C na Dolnym Śląsku. Będzie wiać wschodni i południowo wschodni, słaby i umiarkowany wiatr, podczas burz silny.