Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przemytem i handlem narkotykami rozbita

Do Sądu Okręgowego w Poznaniu trafił akt oskarżenia w związku ze śledztwem dotyczącym zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się zakupem płynnej amfetaminy zasadowej z Holandii, a także produkcją i handlem narkotykami.

 

Prowadzący sprawę śledczy ustalili, że od stycznia do listopada 2022 roku członkowie zorganizowanej grupy przestępczej sprowadzili do Polski narkotyki, których łączną wartość czarnorynkową określono na ponad 19 milionów złotych. Przemycono 16 kg kokainy, 67 kg 3-CMC, 9 600 tabletek MDMA, 360 kg marihuany oraz 855 litrów płynnej amfetaminy. Ta ostatnia pozwala na wytworzenie ponad trzech ton siarczanu amfetaminy.

Ustalono także, że na terytorium Królestwa Niderlandów do obrotu wprowadzono ok. 600 litrów płynnej amfetaminy.

W trakcie działań śledczych odkryto, że w przemycie brali udział tzw. kurierzy, którzy korzystając z różnych samochodów przerobionych tak, by miały ukryte skrytki, przewozili pojemniki (m.in. plastikowe butelki o pojemności 5 litrów) wypełnione płynną amfetaminą oraz kokainę, tabletki ekstazy i substancję 3-CMC.

W Polsce towar odbierali kolejni członkowie grupy przestępczej, a ci zajmowali się produkcją i dystrybucją narkotyków.

Policja zaczęła pracować nad sprawą po tym, jak w sierpniu 2022 roku podczas kontroli drogowej samochodu osobowego w Pile znaleziono dwa kanistry z ok. 40 litrami amfetaminy zasadowej. Kolejnym tropem było ujawnienie ok. 3 kg kokainy podczas kontroli na przejściu granicznym w Kołbaskowie.

W sprawie zatrzymano łącznie 11 osób, które usłyszały łącznie 37 zarzutów dotyczących m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, jej kierowania, produkcji i przemytu znacznych ilości narkotyków oraz ich dalszej sprzedaży.

Czterech oskarżonych, w tym 35-letni Damian D. i 47-letni Rafał P., mieszkańcy Wielkopolski kierujący grupą przebywa w areszcie. Pozostali podejrzani będą odpowiadać z wolnej stopy. Zastosowano wobec nich dozory policyjne, zakazy opuszczania kraju oraz poręczenia majątkowe w wysokości od 10 do 50 tysięcy złotych.

Na poczet przyszłych kar zabezpieczono majątek oskarżonych (pieniądze i ruchomości) o łącznej wartości około 90 tys. złotych oraz 1.500 Euro.

Oskarżonym grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.