Zmiany podatkowe dla inwestorów indywidualnych lokujących środki w funduszach kapitałowych

Od 1 stycznia 2024 r. będzie obowiązywał pakiet Slim VAT 3, czyli nowelizacja ustawy o VAT oraz niektórych innych ustaw, wprowadzająca zmiany także w ustawie o PIT – podaje Prawo.pl. Możliwe będzie rozliczenie dochodu lub straty z inwestycji w fundusze kapitałowe z dochodem lub stratą z innych inwestycji, np. w akcji. Jak wskazuje serwis w efekcie może zmniejszyć się wysokość podatku do zapłaty.

 

Jak wyjaśnia w serwisie Prawo.pl Jakub Sobieski, aplikant radcowski, starszy konsultant w ALTO, nowe zasady opodatkowania będą korzystne dla inwestorów indywidualnych, lokujących środki w funduszach kapitałowych.

„Przepisy umożliwią rozliczenie dochodu lub straty z inwestycji w fundusz z dochodem lub stratą z innych inwestycji, np. w akcje, co w skali całego roku może zmniejszyć wysokość podatku do zapłaty” – wyjaśnia Jakub Sobieski na łamach Prawo.pl.

Według Prawo.pl aktualnie przepisy nie dają inwestorom takiej możliwości, ponieważ dochody z inwestycji w fundusze kapitałowe są opodatkowane podatkiem zryczałtowanym. Obecnie podatek od sprzedaży akcji rozliczają sami inwestorzy na zasadach ogólnych (art. 30b ustawy o PIT). Podatek od zbycia lub umorzenia jednostek uczestnictwa w funduszach czy certyfikatów inwestycyjnych rozliczany jest ryczałtowo (art. 30a ustawy o PIT). Polski fundusz jako płatnik, sam pobiera podatek i wpłaca do urzędu skarbowego. W przypadku inwestycji w zagraniczne fundusze inwestor musi rozliczyć podatek. To oznacza, że obecnie nie ma możliwości kompensowania zysków ze sprzedaży akcji ze stratami ze sprzedaży jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych i odwrotnie – zwraca uwagę Prawo.pl.

Konsekwencją wprowadzanych zmian będzie konieczność samodzielnego wykazania przez podatnika dochodów i strat z funduszy kapitałowych. Inwestor będzie samodzielnie rozliczał się na formularzu PIT-38. Oznacza to również, że od stycznia 2024 r. instytucja finansowa wypłacająca świadczenie nie będzie już zobowiązana do poboru zryczałtowanego podatku – informuje Prawo.pl.

„Nowe zasady opodatkowania oznaczają jednocześnie dodatkowe obowiązki dla instytucji finansowych, zarówno dla funduszy i zarządzających nimi TFI, jak i dla zakładów ubezpieczeń. Wypłaty związane z umorzeniem tytułów uczestnictwa w funduszach kapitałowych będą wiązały się bowiem z obowiązkiem wystawienia na rzecz klientów informacji PIT-8C, w których wykazane zostaną dane dotyczące przychodów i kosztów z inwestycji” – mówi Jakub Sobieski w serwisie Prawo.pl.