Start matur 2024: absolwenci zmierzą się z językiem polskim

Dzisiaj, rozpoczynając od egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym, blisko 263 tysiące tegorocznych absolwentów szkół średnich w Polsce przystąpi do maturalnego maratonu, który potrwa do 25 maja.

Egzamin z polskiego, który odbędzie się o godzinie 9:00, rozpocznie serię testów pisemnych i ustnych, decydujących o przyszłości młodych ludzi.

Egzamin z języka polskiego, trwający 240 minut, podzielony jest na trzy segmenty: analiza tekstu, pytania związane z lekturami oraz esej. Maturzyści muszą zdobyć minimum 18 punktów z 60 możliwych, aby zaliczyć test na poziomie podstawowym. W środę uczniowie zmierzą się z matematyką, a popołudnie zostanie poświęcone językom mniejszości oraz językowi łacińskiemu i kulturze antycznej.

Harmonogram matur obfituje w różnorodność – od języka angielskiego, przez wiedzę o społeczeństwie, aż po przedmioty ścisłe i języki obce na poziomie rozszerzonym i dwujęzycznym. Intensywny okres egzaminacyjny zakończy się egzaminami ustnymi, które odbędą się w dniach 11-16 maja oraz 20-25 maja.

Wyniki matur zostaną ogłoszone przez Centralną Komisję Egzaminacyjną 9 lipca, co dla wielu maturzystów będzie dniem pełnym emocji i nadziei na przyszłość akademicką i zawodową.