Zmarł Jan A.P. Kaczmarek – wybitny kompozytor i laureat Oscara

W wieku 71 lat zmarł Jan A.P. Kaczmarek, znakomity polski kompozytor filmowy. Informację o jego śmierci przekazała Polska Fundacja Muzyczna, powołując się na jego żonę, Aleksandrę Twardowską-Kaczmarek.

Jan A.P. Kaczmarek stworzył muzykę do ponad 70 filmów i produkcji telewizyjnych. Jego najbardziej znanym dziełem jest ścieżka dźwiękowa do filmu “Marzyciel” z Johnnym Deppem w roli głównej, za którą w 2005 roku otrzymał Oscara. Jego twórczość zdobyła uznanie na całym świecie, a jego kompozycje na trwałe zapisały się w historii kina.

Urodzony w Koninie, Jan A.P. Kaczmarek był także mocno związany z Poznaniem. Był dyrektorem i twórcą Międzynarodowego Festiwalu Filmu i Muzyki Transatlantyk, który co roku przyciągał do miasta wielu artystów i miłośników kina oraz muzyki. Jego działalność na rzecz kultury i sztuki miała ogromny wpływ na rozwój życia kulturalnego w regionie.

Kaczmarek cierpiał na rzadką chorobę neurologiczną, znaną jako zanik wieloukładowy (MSA). Choroba ta znacznie utrudniała mu codzienne funkcjonowanie, wymagając specjalistycznej opieki i kosztownej terapii. Ze względu na wysokie koszty leczenia, Polska Fundacja Muzyczna zorganizowała zbiórkę, która trwała od maja ubiegłego roku.

Miesięczny koszt opieki nad kompozytorem wynosił nawet 30 tysięcy złotych. Żona Kaczmarka, Aleksandra Twardowska-Kaczmarek, zrezygnowała z pracy zawodowej, aby móc się nim opiekować i wychowywać ich 8-letniego syna. Zbiórka na leczenie artysty spotkała się z ogromnym wsparciem nie tylko w Polsce, ale także za granicą, gdzie fani Kaczmarka aktywnie angażowali się w pomoc finansową.

Jan A.P. Kaczmarek pozostawił po sobie niezwykłe dziedzictwo muzyczne. Jego prace będą nadal inspirować kolejne pokolenia twórców i miłośników muzyki filmowej. Śmierć kompozytora to ogromna strata dla świata kultury.