Wystawca zatrzymany podczas krakowskich targów zwierząt egzotycznych.

Funkcjonariusze Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Krakowie wspólnie z policjantami Komisariatu Policji IV w Krakowie oraz biegłym z zakresu weterynarii zatrzymali jednego z wystawców podczas targów zwierząt egzotycznych.

Policjanci podejrzewali, że 54-latek handlował okazami objętymi ochroną oraz posługiwał się podrobioną dokumentacją dot. gadów.

2 czerwca br. funkcjonariusze Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Krakowie wspólnie z policjantami Komisariatu Policji IV w Krakowie oraz biegłym z zakresu weterynarii uzyskali informację, że na krakowskich targach egzotycznych zwierząt i roślin pochodzących z całego świata, mogło dochodzić do nielegalnego handlu zwierzętami objętymi konwencją waszyngtońską “CITES”.

Funkcjonariusze ustalili, że jeden ze sprzedawców może posługiwać się podrobionymi dokumentami dotyczącymi hodowli gatunków dziko żyjących. W trakcie czynności ustalono, że 54-letni mieszkaniec województwa świętokrzyskiego na stoisku wystawowym okazywał dokumentację dotyczącą hodowli gatunków dziko żyjących zwierząt, która mogła być przerabiana. Policjanci w trakcie przeszukania stoiska wystawowego, osoby oraz pojazdu zabezpieczyli 4 warany i 15 żółwi różnych gatunków. Ponadto w toku czynności procesowych zabezpieczono: dokumentację dotyczącą gadów, wizytówki, wydruki z odręcznymi zapiskami.

W związku z podejrzeniem popełnienia przestępstw 54-letni właściciel stoiska został zatrzymany. W toku dalszych czynności funkcjonariusze Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Krakowie udali się do jednej z miejscowości na terenie województwa świętokrzyskiego i przeszukali miejsce zamieszkania zatrzymanego mężczyzny, gdzie zabezpieczyli m.in.: martwego węża Trimeresurus, a także żywe okazy 13 węży Trimeresurus, węża Phytona siatkowego, węża zbożowego, 4 legwany fidżyjskie, 1 jaszczurkę Scynk, 4 jaszczurki Phelsuma Borbonica, które zostały przekazane biegłemu lekarzowi weterynarii.

Po wydaniu opinii biegłego 54-latek może usłyszeć zarzut podrabiania dokumentów oraz zarzut z Ustawy o ochronie przyrody dotyczący nielegalnego posiadania gatunków zwierząt niebezpiecznych dla życia i zdrowia ludzi.