Handlarz nielegalnych eksponatów zwierząt egzotycznych w rękach policji.

Trofea zwierząt i podrobioną dokumentację zabezpieczyli policjanci z krakowskiej komendy miejskiej zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej. Funkcjonariusze na targach zwierząt egzotycznych ujawnili proceder handlu okazami objętymi ochroną gatunków chronionych.

Jeden z wystawców został zatrzymany. Teraz policjanci sprawdzają, czy okazy objęte są Konwencją Waszyngtońską CITES.

25 lutego br. funkcjonariusze Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Krakowie wspólnie z policjantami Komisariatu Policji VIII w Krakowie udali się w rejon Czyżyn, gdzie odbywały się targi zwierząt egzotycznych, na których mogło dochodzić do nielegalnego handlu zwierzętami objętymi konwencją waszyngtońską “CITES”. Jak ustalili funkcjonariusze, jeden ze sprzedawców oferuje tusze i trofea zwierząt łownych w postaci czaszek zwierzęcych, a także spreparowanych skór i szkieletów węży bez dokumentów legalizacyjnych. W trakcie wykonywania działań związanych z oceną dobrostanu zwierząt obecny na miejscu biegły z zakresu weterynarii i lekarz Państwowej Inspekcji Weterynaryjnej wskazali na jednym ze stoisk eksponaty budzące wątpliwości. Policjanci wylegitymowali właściciela stoiska i sprawdzili przedstawione przez niego dokumenty, które według wstępnej opinii biegłego z zakresu weterynarii nie były autentyczne. Mężczyzna na swoim stoisku posiadał m.in. tusze i trofea zwierząt łownych w postaci czaszek zwierzęcych oraz spreparowane skóry i szkielety węży. W związku z oceną stanu faktycznego oraz podejrzeniem popełnienia przestępstw 34-letni wrocławianin — właściciel stoiska został zatrzymany. W toku dalszych czynności policjanci przeszukali miejsca zamieszkania zatrzymanego mężczyzny, w wyniku których ujawnili i zabezpieczyli m.in.: łapę ptaka drapieżnego jastrzębia, łapy papugi ary, płód węża boa, a także truchła i czaszki innych egzotycznych zwierząt. Zabezpieczone zostały także żywe okazy, dwa węże pytony i jaszczurki gekon toke, które zostały przekazane biegłemu lekarzowi weterynarii.
Po wydaniu opinii biegłego 34-latek może usłyszeć zarzut podrabiania dokumentów, zarzut z Ustawy o ochronie przyrody oraz zarzuty z Ustawy Prawo Łowieckie dotyczący nielegalnego posiadania trofeów zwierząt. Mężczyźnie może grozić do 5 lat pozbawienia wolności.