USA na fali zielonej rewolucji. Miliardy dolarów na energię odnawialną

Stany Zjednoczone przeżywają prawdziwy boom na zieloną energię, napędzany potężnym napływem środków z budżetu federalnego. Ożywienie to zostało zasygnalizowane przez ambitny plan firmy LanzaJet, amerykańskiego producenta zrównoważonego paliwa lotniczego (SAF) z etanolu, który zapowiedział budowę drugiej, większej fabryki na terenie kraju.

W tle tych działań znajduje się Ustawa o Redukcji Inflacji (IRA) oraz tzw. Dwupartyjna Ustawa o Infrastrukturze (BIL), które razem kierują miliardy dolarów federalnych na rozwój czystej energii.

Te inicjatywy mają na celu nie tylko zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych, ale również pobudzenie inwestycji prywatnych, które wspomogą rozwój zielonego przemysłu i nowych miejsc pracy. Tak znaczące wsparcie, które obecnie szacuje się, że może przekroczyć 1 bilion dolarów, oferuje przedsiębiorstwom zajmującym się produkcją czystej energii oraz sprzętu potrzebnego do transformacji energetycznej szeroki wachlarz ulg podatkowych, pożyczek i gwarancji kredytowych.

IRA i BIL już przynoszą pierwsze efekty, zauważalne chociażby w sektorze recyklingu akumulatorów pojazdów elektrycznych, gdzie firma Ascend Elements otrzymała dotacje na kwotę 480 milionów dolarów na budowę nowego obiektu komercyjnego. To jedynie wierzchołek góry lodowej inwestycji, które mają przekształcić amerykańską gospodarkę w bardziej zieloną i zrównoważoną.

W roku podatkowym 2023 rząd federalny zainwestował około 34 miliardów dolarów w czystą energię, głównie poprzez ulgi podatkowe, co stanowi ogromny zastrzyk dla sektora. Inwestycje w czystą energię jako udział w całkowitych inwestycjach prywatnych wzrosły, osiągając rekordową kwotę 239 miliardów dolarów w roku kalendarzowym 2023, co oznacza wzrost o 38% w porównaniu z poprzednim rokiem.

IRA i BIL skutkują nie tylko “doładowaniem” prywatnych inwestycji w już szybko rozwijające się technologie, takie jak energia słoneczna, pojazdy elektryczne i baterie, ale również spowodowały “dramatyczny wzrost” inwestycji w powstające technologie klimatyczne, jak czysty wodór czy technologie wychwytywania i usuwania dwutlenku węgla.

Chociaż pewne obszary zielonej gospodarki, takie jak elektrownie wiatrowe czy pompy ciepła, na razie nie doświadczyły znacznego wzrostu inwestycji, eksperci podkreślają, że bez wsparcia IRA sytuacja mogłaby być jeszcze trudniejsza.

Ogromne inwestycje w zieloną energię w USA, większe niż te związane z Nowym Ładem dotyczącym infrastruktury, wskazują na poważne podejście kraju do przejścia na czystszą gospodarkę. Pomimo trwających dyskusji na temat przyszłości tych ustaw w przypadku ewentualnych zmian politycznych, sektor cieszy się znacznym wsparciem i optymizmem.