Taylor Swift nową miliarderką: wpływ jej twórczości na gospodarkę

Taylor Swift, amerykańska piosenkarka i songwriterka, dołączyła do prestiżowego grona miliarderów. Jak wynika z Bloomberg Billionaires Index, majątek artystki przekroczył 1,1 miliarda dolarów, czego główną przyczyną są rekordowe zyski z trasy koncertowej “The Eras Tour”.

Jej sukces ekonomiczny wywołuje szersze skutki gospodarcze w miastach, gdzie się pojawia.

Chris Leyden, dyrektor do spraw marketingu w SeatGeek, podkreśla, że Swift to nie tylko artystka, ale też ekonomiczny fenomen. Jej występy mają bezpośredni wpływ na wzrost liczby pasażerów transportu publicznego oraz obłożenia hoteli w miastach, w których koncertuje.

Trasa koncertowa “The Eras Tour” według sierpniowej ankiety przeprowadzonej przez firmę badawczą QuestionPro może przynieść nawet 2,2 miliarda dolarów ze sprzedaży biletów w Ameryce Północnej, co uczyniłoby ją najbardziej dochodową trasą koncertową w historii.

Dodatkowo, Taylor Swift zdominowała również kinematografię. Jej film koncertowy “Taylor Swift: The Eras Tour” został zwycięzcą północnoamerykańskiego box-office’u, zarabiając prawie 100 milionów dolarów w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. To pierwszy koncertowy film w historii, który utrzymał się na szczycie amerykańskiego box-office’u przez dwa tygodnie z rzędu.

Nie tylko muzyka Swift ma wpływ na gospodarkę, ale i jej kultura. W Seattle, podczas jednego z jej koncertów, tańczący fani wywołali aktywność sejsmiczną porównywalną do trzęsienia ziemi o sile 2,3 w skali Richtera.

Taylor Swift tym samym dołącza do grona miliarderów, w którym znajdują się także inne gwiazdy muzyki, takie jak Rihanna, Beyonce i Jay-Z. Rihanna została miliarderką w 2021 roku według “Forbesa”, podczas gdy Jay Z i Beyonce osiągnęli ten sukces finansowy w 2017 roku.