Skandal wśród celebrytów: Sąd skazuje znane osobistości za nielegalną reklamę alkoholu w internecie

Sąd w Warszawie skazał trzech znanych celebrytów za nielegalne reklamowanie alkoholu w internecie.

Były poseł Janusz Palikot został skazany na grzywnę w wysokości 80 tysięcy złotych, natomiast gwiazda TVN Jakub Wojewódzki i ich wspólnik Tomasz Czechowski otrzymali grzywny po 70 tysięcy złotych. Sąd jednoznacznie stwierdził, że naruszyli przepisy ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.

Według informacji podanych przez “Super Express”, Prokuratura Rejonowa w Warszawie przedstawiła zarzuty Palikotowi, Wojewódzkiemu i Czechowskiemu. Śledczy oskarżyli celebrytów o złamanie prawa poprzez promowanie napojów alkoholowych w internecie. Wyrok w tej sprawie zapadł kilka dni temu. “Janusza Palikota uznano za winnego i nałożono na niego karę grzywny w wysokości 80 tysięcy złotych. Jakuba Wojewódzkiego uznano za winnego i wymierzono mu karę grzywny w wysokości 70 tysięcy złotych. Tomasza Czechowskiego uznano za winnego i nałożono na niego karę grzywny w wysokości 70 tysięcy złotych” – cytuje wyrok “Super Express”. Dodatkowo, Palikot ma zapłacić około 9 tysięcy złotych kosztów sądowych, a Wojewódzki i Czechowski po 8 tysięcy złotych. 

Według ustaleń śledczych, Janusz Palikot w okresie od 2 października 2020 roku do 7 stycznia 2023 roku opublikował na swoim profilu społecznościowym 264 materiały, w tym 181 nagrania wideo i 83 zdjęcia, w których reklamował napoje alkoholowe. Śledczy ustalili również, że na profilu Kuby Wojewódzkiego od 21 kwietnia 2021 roku do 7 stycznia 2023 roku zamieszczono 12 materiałów reklamujących alkohol. Natomiast na profilu społecznościowym należącym do ich wspólnika Tomasza Czechowskiego od 24 listopada 2020 roku do 7 stycznia 2023 roku udostępnionych zostało 68 materiałów reklamujących napoje alkoholowe.

W praktycznie każdym z opublikowanych wpisów oskarżeni celebryci opisywali m.in. walory smakowe reklamowanych alkoholi oraz informowali o miejscach, gdzie można je nabyć i po jakiej cenie. Za popełnione czyny grozi kara grzywny od 10 tysięcy do nawet pół miliona złotych. Janusz Palikot skomentował sprawę w mediach społecznościowych, mówiąc, że cieszy się, iż sprawa trafiła do sądu, jednocześnie nie zgadzając się ze stanowiskiem prokuratury i Janusza Śpiewaka. Podkreślił, że nie czuje się winny i nie zostało mu udowodnione przestępstwo. Palikot zapowiedział, że w sądzie będzie miał możliwość przedstawienia swoich argumentów, a cała sprawa będzie wartościowym tematem dla debaty publicznej dotyczącej aktywności mediów społecznościowych znanych osób w kontekście kultury spożywania alkoholu.

Informacje o postawieniu zarzutów Januszowi Palikotowi, Jakubowi Wojewódzkiemu i Tomaszowi Czechowskiemu w prokuraturze zostały ujawnione na początku kwietnia przez działacza społecznego Jana Śpiewaka. Śpiewak powiedział, że wreszcie elity i “pieszczoszki salonu” będą musiały odpowiedzieć za swoje obrzydliwe czyny. Według oceny prokuratury oraz Jana Śpiewaka, oskarżeni celebryci popełnili przestępstwo w celu sprzedaży trucizny, kierując swoje reklamy również do bardzo młodych ludzi. Śpiewak wyraził nadzieję, że jest to początek fali, która doprowadzi do znacznego zmniejszenia nielegalnych reklam alkoholu.

Sprawa ta budzi duże zainteresowanie opinii publicznej, zwłaszcza w kontekście odpowiedzialności znanych osób za swoje działania w mediach społecznościowych. Sądowa decyzja w przypadku Palikota, Wojewódzkiego i Czechowskiego może stanowić precedens dla innych podobnych spraw oraz wpłynąć na większą kontrolę i świadomość w zakresie reklamowania alkoholu przez celebrytów.