Senacka komisja o aferze wizowej. Wiceminister Jabłoński w ogniu pytań

Afera wizowa była tematem posiedzenia senackiej komisji spraw zagranicznych i Unii Europejskiej. – Cyfry pokazujące procent, jaki polskie wizy pracownicze zajmują w ogólnym wolumenie wiz całej Unii Europejskiej, porażają – przyznał wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (Trzecia Droga). Na pytania członków komisji odpowiadał, w imieniu resortu dyplomacji, wiceminister Paweł Jabłoński, który oskarżał, że PO “dopuszcza się w sprawie wiz patologicznego kłamstwa”.

Michał Kamiński pytał, “czy w jakiejkolwiek innej dziedzinie rządowi Prawa i Sprawiedliwości udało się osiągnąć 50 procent, czy prawie 60, wydolności innych krajów Unii Europejskiej”. – Czy my na przykład potrafimy mieć produkcję na poziomie 60 procent Unii Europejskiej? Nie. W ósmym roku rządów Prawa i Sprawiedliwości pan minister (Zbigniew) Rau może się pochwalić: Rzeczpospolita Polska przyznaje 60 procent wiz dla obywateli spoza Unii Europejskiej. Blisko 60 procent w całej Unii Europejskiej – podsumował.

Przypomniał, że “jeśli Centralne Biuro Antykorupcyjne wkracza do Ministerstwa Spraw Zagranicznych, to znaczy, że sytuacja jest poważna”.