Od nowotworów do COVID-19: fenoksodiol – nowa nadzieja w medycynie

W świetle najnowszych badań przeprowadzonych przez australijski zespół z Hudson Institute of Medical Research, lek początkowo opracowany do walki z nowotworami, fenoksodiol, może stać się cennym narzędziem w walce z poważnymi objawami COVID-19.

Badania opublikowane w prestiżowym czasopiśmie „Nature Communications” wskazują na jego zdolność do zmniejszania groźnych stanów zapalnych wywołanych przez wirusa.

Zjawisko nadmiernej reakcji układu odpornościowego na SARS-CoV-2, prowadzące do ciężkiego stanu zapalnego, jest jednym z głównych czynników zagrażających życiu pacjentów z COVID-19. Odkrycie prof. Michaela Gantiera i jego zespołu wskazuje, że fenoksodiol może pomóc w złagodzeniu tej reakcji, zapewniając bardziej kontrolowaną odpowiedź immunologiczną.

Nie jest to jedynie teoretyczne spostrzeżenie – prace przedkliniczne na myszach dowiodły, że podanie fenoksodiolu trzy dni po zakażeniu skutecznie ogranicza stan zapalny. To otwiera drzwi do możliwego leczenia pacjentów, którzy zmagają się z ciężką formą choroby wywołanej przez SARS-CoV-2.

Oprócz badań przedklinicznych, wczesne badania kliniczne przeprowadzone w 2021 roku na pacjentach z umiarkowaną postacią COVID-19 potwierdziły bezpieczeństwo stosowania fenoksodiolu w tym kontekście.

Oczekiwania są ogromne, ponieważ dotychczasowe podejście do leczenia COVID-19 koncentrowało się głównie na łagodzeniu objawów, a nie na leczeniu przyczynowym. Fenoksodiol mógłby wypełnić tę lukę, dostarczając skuteczne narzędzie do walki z wirusowym zapaleniem płuc i powiązanymi z nim powikłaniami.

W odpowiedzi na te obiecujące wyniki, australijscy naukowcy uzyskali rządowe wsparcie finansowe w wysokości 1,45 mln dolarów australijskich. Celem jest dalsze rozwijanie fenoksodiolu i jego pochodnych w celu wzmocnienia jego działania przeciwzapalnego.

W czasach, gdy pandemia COVID-19 nadal stanowi globalne wyzwanie, takie odkrycia niosą ze sobą odnowioną nadzieję na skuteczne leczenie i ograniczenie skutków choroby na skalę światową.