Sejmowa komisja za ograniczeniem wydatków m.in. Sejmu i Senatu w 2021 r.

Sejmowa komisja finansów poparła poprawkę, która zakłada ograniczenie wydatków w 2021 r. m.in. kancelarii Sejmu i Senatu, Kancelarii Prezydenta RP oraz instytucji sądowych i przesunięcie ponad 250 mln zł na ogólną rezerwę budżetową Rady Ministrów.

Komisja finansów w czwartek zaczęła rozpatrywać poprawki, jakie zgłoszono do projektu ustawy budżetowej na 2021 rok – jest ich ponad 700. Do przerwy w obradach posłowie przegłosowali ich ponad 180.

Przewodniczący komisji, poseł Henryk Kowalczyk (PiS) poinformował, że jeżeli posłowie nie zdążą w czwartek rozpatrzeć wszystkich poprawek, to komisja będzie je głosować na następnym posiedzeniu, które ma zostać zwołane w kolejnych dniach.

Zgodnie z informacją zamieszczoną na stronach Sejmowych, komisja ma przedstawić sprawozdanie dot. projektu budżetu na 2021 r. do 2 grudnia br.

W trakcie pierwszej części posiedzenia, komisja poparła cztery poprawki, jakie do projektu budżetu zgłosił Kowalczyk. Pozostałe zmiany zgłoszone przez kluby opozycyjne zostały odrzucone.

Jedna z przyjętych poprawek zakłada przeznaczenie ponad 43 mln zł na informatyzację w służbie zdrowia.

Kolejna ze zmian zakłada ograniczenie wydatków m.in. Kancelarii Prezydenta RP, Kancelarii Sejmu i Senatu, Sądu Najwyższego, Trybunału Konstytucyjnego, Najwyższej Izby Kontroli, Rzecznika Praw Obywatelskich, Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Państwowej Inspekcji Pracy, Instytutu Pamięci Narodowej, a także sądów apelacyjnych np. w Warszawie, Gdańsku, Krakowie, Wrocławiu i przeznaczenie zaoszczędzonej w tej sposób kwoty (ponad 250 mln zł) na zwiększenie wydatków z ogólnej rezerwy budżetowej Rady Ministrów. (PAP)