Rozbicie międzynarodowej grupy przestępczej oszukującej metodą “nigeryjską”

W skoordynowanej operacji, policjanci z Wałbrzycha oraz funkcjonariusze Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości z Wrocławia, zakończyli wielomiesięczne śledztwo, które doprowadziło do zatrzymania członków międzynarodowej grupy przestępczej. Grupa ta, działając na terenie Polski i Europy, oszukała swoje ofiary na co najmniej milion złotych, wykorzystując znaną metodę “oszustwa nigeryjskiego”.

 

W operacji, przeprowadzonej na terenie województwa mazowieckiego, dynamicznie zatrzymano sześciu członków grupy, którzy już usłyszeli zarzuty. Na wniosek prokuratury, zostali oni tymczasowo aresztowani na okres trzech miesięcy, a śledztwo nadal trwa i nie wyklucza kolejnych zatrzymań.

Podczas działań policjanci zabezpieczyli dowody działalności przestępczej, w tym sprzęt komputerowy, telefony, gotówkę oraz niewielkie ilości narkotyków. To efekt wzorowej współpracy między jednostkami specjalizującymi się w zwalczaniu przestępczości gospodarczej oraz cyberprzestępczości.

Przestępczy proceder opierał się na bardzo dobrze zorganizowanej działalności, w tym na wykorzystywaniu fałszywych dokumentów do zakładania kont bankowych w Polsce. Następnie, za pośrednictwem internetu, przestępcy nawiązywali kontakt z potencjalnymi ofiarami, często podając się za amerykańskich żołnierzy lub weteranów w trudnej sytuacji życiowej, wzbudzając tym samym ich zaufanie i współczucie. Ofiary, przekonane o autentyczności tych historii, przekazywały pieniądze, które następnie były transferowane za granicę.

Sprawa jest nadzorowana przez Prokuraturę Rejonową w Wałbrzychu, a zatrzymani obcokrajowcy, w wieku 26-30 lat, mogą być skazani na kary do ośmiu lat pozbawienia wolności. Postępowanie jest rozwojowe, a śledczy nadal pracują nad wyjaśnieniem okoliczności sprawy oraz roli poszczególnych osób.